Bebeklerde Bağırsak Düğümlenmesi Neden Olur?

Bebeklerde Bağırsak Düğümlenmesi Neden Olur?

Bebeklerde sindirim sisteminde mideden başlayıp anüse kadar devam eden ince bağırsak ve kalın bağırsak vardır. Bu bağırsaklar uzun bir boru şeklindedir. Bağırsakların herhangi bir yerinde tıkanma yada akışkanlığın sonlanmasına bağırsak düğümlenmesi adı verilir. Bir diğer adı ise invajinasyon olarak bilinmektedir.

 

 

Rektal kanama yani bebeğin makatından kırmızı ve parlak bir kan gelmesi bebeklerde ve çocuklarda bağırsak tıkanmasının nedenleridir. Bağırsak düğümlenmesi (invajinasyon) genellikle bebeklerin 3 aylık dönemlerinde ve 2-6 yaş arası sık meydana gelmektedir. Yetişkinlerde ise genellikle 60 yaşından büyük kişilerde görülmektedir. Bebeklerde bağırsak düğümlenmesi genellikle bağırsağın ileum bölgesinin kolonun içine girmesi şeklinde görülmektedir. Bu rahatsızlık erkek bebeklerde daha fazla meydana gelmektedir.

 

Bebeklerde Bağırsak Düğümlenmesi Belirtileri

Bebeklerde bağırsak düğümlenmesinin en önemli belirtisi karın ağrısıdır. Bu karın ağrısı kramp gibi girer ve yaklaşık 2-3 dk devam edebilir. Bir diğer gösterdiği belirti ise bebeklerde aşırı huzursuzluktur. Bebeklerde oluşan bu huzursuzluktan bebek sürekli ağlar ve karın ağrısı çektiği için ayaklarını karın bölgesine doğru çeker. Bebeğin karın bölgesine giren kramp ağrıları geçtikten sonra bebekte olan rahatlamayı fazlasıyla fark edebilirsiniz. Bu kramplar bebeğe 20-30 dk da bir girebilir. Bu düzenle devamlılık gösterebilir.

Bebeklerde görülen bağırsak düğümlenmesinin en belirgin belirtisi kırmızı ve jölemsi bir dışkı yapmasıdır. Bu konuda bebeğin dışkı yapmaması veya yaptığında kakasının kırmızı olması bebeklerde  erken teşhis ve acil müdahale için önemli bir durumdur. Ebeveynlerin bebeklerin dışkısını iyi ve dikkatli takip etmesi erken teşhis adına çok önemlidir. Teşhisin geç konulması durumunda bebeklerde safralı kusma meydana gelebilir.

 

Bebeklerde Bağırsak Düğümlenmesinin Nedenleri

Bebeklerde bağırsak düğümlenmesinin net bir nedeni henüz belirlenememiştir. Fakat bebeklerin önceden olduğu karın ameliyatları esnasında oluşan karnının içine yapışıklık meydana gelmesi bağırsak düğümlenmesinin en önemli nedenlerinden olduğu gözlenmiştir. Bebeklerde göbek fıtıkları, dizanteri, tifo, bağırsak duvarlarında oluşan tümörler, karın içi, kasık, ishal ve bazı nörolojik nedenlerden dolayı bağırsak genişleyebilir veya çalışmaz hale gelebilir. Bunlardan dolayı bebeklerde bağırsak düğümlenmesi oluşabilmektedir.

 

Bebeklerde Bağırsak Düğümlenmesi Tedavisi

Bağırsak düğümlenmesin de tedavi şekli hastalığın nedenine göre ve bebekten bebeğe göre değişkenlik göstermektedir. Dışkı katılaşması nedenine bağlı olan bağırsak düğümlenmesine lavman tedavisi uygulanmaktadır. Fıtık gibi nedenlerden dolayı olan bağırsak düğümlenmesin de ise ameliyat gerektirir. Tümör nedeni ile olan bağırsak düğümlenmesi durumunda bazen kanser tedavisi uygulanabilmektedir. Bebeklerde ve çocuklarda bağırsak düğümlenmesi beslenme alışkanlığı nedeniyle de meydana gelmektedir. Bu nedenle bu rahatsızlığı yaşayanlar lifli beslenmesi gerekmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...