Bebeklerde Balgamlı Öksürük Nasıl Giderilir?

Bebeklerde Balgamlı Öksürük Nasıl Giderilir?

Çoğu zaman yetişkinlerin bile korkulu rüyası haline gelen balgamlı öksürük bebeklere de çok zor anlar yaşatmaktadır. Fakat öksürürken kusmalarına bile neden olan bu rahatsızlığın çözüm yolları mevcuttur. Balgamlı öksürük nasıl geçer, ne iyi gelir, gibi merak edilenlere birlikte bir göz atalım…

Bebeklerde Balgamlı Öksürük Nasıl Oluşur?

Bebeklerin akciğerleri ve üst solunum yolları henüz tam olarak gelişmiş olmadığı için yetişkinlere göre çok daha kolay bir şekilde toz, mikrop vb. maruz kalarak boğazları tahriş olur. Mikropların birikmesi, burun tıkanıklığı ile birlikte geniz kısmında mukus birikimi ayrıca solunum yolunun tahriş olmasıyla bebeklerde balgamlı öksürük oluşmaktadır.

Bebeklerde Balgamlı Öksürük ve Hırıltının Tedavi Yöntemleri

√ Bebekler balgam atma konusunda yetişkinler kadar şanslı değildirler. Yetişkinler oluşan balgamı çoğu zaman öksürerek atarlar ama bebeklerde bu o kadar kolay değildir. Bebeklerin balgam atabilmesi için ebeveynlerin bebeklerine olacağı destek çok önemlidir. Peki ebeveynler olarak neler yapabiliriz…

Bebeklerde balgam söktürmeye yarayan bazı bitkiler ve uygulama yöntemleri;

⇒ 18 aylık ve üzerinde olan bebeklere, boğazlarını yumuşatmak için limonlu ılık suya bal karıştırılıp bebeğinize verebilirsiniz. Bunu yapmanız bebeğinizin boğazının yumuşaması ve balgamın atılmasını kolaylaştıracaktır.

⇒ Bebeğinize suyu bolca içirmeye çalışın. Vücuttaki bol su miktarı balgamın atılmasına yardımcı olacaktır.

⇒ Çörek otunu kaynatıp süzüldükten sonra ılık şekilde bebeğinize içirin çörek otu doğal bir balgam ilacıdır. Ayrıca ıhlamur da aynı şekilde doğal bir balgam söktürücü ilaçtır.

⇒ Tarçın ve zencefil ile birlikte elma ve armut kabuklarını kaynatıp süzülerek bebeğinize içirirseniz balgamın atılmasını kolaylaştıracaktır. Zencefil katılaşmış olan balgamın yumuşamasını sağlar. Fakat zencefili 2 yaşın altındaki bebekler için kullanmayınız. Elma ve kabukları da balgamın atılmasını sağlamaktadır.

⇒ Ada çayı ve havuç suyu da balgamın atılmasında etkendir.

Bebeklerde balgam rahatsız edici olduğu gibi uykularının bölünmesi ve huysuzlukları da ön planda olacaktır. Bu yüzden tavsiyelerimizi bebeklerinize uygulayarak rahatlamalarına yardımcı olmanız hem bebeğiniz hemde sizin için faydalı olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...