Bebeklerde Banyo Korkusu Nasıl Aşılır?

Bebeklerde Banyo Korkusu Nasıl Aşılır?

Bebeklerde genellikle banyo korkusu bulunmaktadır. Bu korku yeni dünyaya gelen bebeklerde de görülebilir ileri ki aylarda da. Ebeveynler eziyete dönüşen bu durumdan kurtulmak için çocuklarına banyonun eğlenceli hale gelmesi için ellerinden geleni yaparlar.

Bebeklerde korku duygusu sonradan öğrenildiği için banyo sırasında yaşadığı kötü yada bebeğinize kötüymüş gibi gelen bir tecrübe edinmesi genellikle bebeğinizde banyo korkusunun oluşmasının nedenidir. Örneklendirmek gerekirse suyun sıcaklığı, gözüne sabun yada şampuan kaçması, su sesi ve seviyesi gibi durumlar bebeğinizde banyo hususunda endişe oluşturabilir.

Araştırmalara göre bebeklere banyoyu sevdirmenin yollu ebeveynlerin elinde olduğu söylenir. Bebeğinize bu tarz durumlarda sabırla ve pozitif bir şekilde yaklaşmanız büyük önem taşımaktadır. Bu şekilde yaklaştığınızda bebeğinize birçok şeyi sevdirmek ve korkusuz duruma getirmek çok daha kolay olacaktır. Fakat bu durum zaman alacaktır hemen pes etmeyin. Bu yüzden ilk başta da sabırdan söz ettik sabır bu süreçte işinizi kolaylaştıracak en önemli husustur. Bebeğinizi zorlamanız bu süreci uzatır hatta uzun yıllar sürebilir o yüzden sevdirmeniz gerekmektedir.

Banyo yaptıracağınızı hissettiği anda ağlamaya başlayan ve banyo bitene kadar dinmeyen ağlama süreci içinde olan bebekler için çözüm yollarına bir göz atalım;

 • Banyo sırasında küvetini komple gürültülü bir şekilde doldurmak yerine sessiz ve alıştıra alıştıra doldurmanız gerekir.
 • Bebeğinize başından aşağı aniden su dökmemelisiniz.
 • İlk olarak ellerini ve ayaklarını ıslatarak, suya alışmasını için zaman verin.
 • Bebeğinizin vücudu tamamen ıslandıktan sonra küvete biriken suya dokunmasına yardımcı olun. Kendisinin su sesi çıkartmasını sağlayın.
 • Şampuan, sabun gibi kullandığınız malzemelerin bebeğinizin yaşına uygun olmasına ve göz yakmayan türlerden olmasına dikkat edin.
 • Bebeğinize banyo yaptırmadan önce banyoyu ısıtın.
 • Üzerini çıkarmaya başladığınızda ağlamaya başlarsa bebeğinizle konuşmaya yada şarkı söylemeye başlayarak, dikkatinin dağılmasını sağlayın.
 • Suda oynayabileceği oyuncaklar ile banyoyu ona eğlenceli hale getirmeye çalışın.
 • Gerekli güvenlik önlemini alıp bebeğinizle birlikte sizde banyo yapabilirsiniz sizinde aynı ortamda onunla birlikte ıslandığınızı görmek ve size dokunmak onu biraz olsun rahatlatacaktır.
 • Bebeğinize istediği zaman banyodan çıkabileceğini söyleyerek onun tedirgin olmamasına yardımcı olun.
 • Eğer yıkanmak istemezse ona su dökmeyeceğinizi söyleyin.

Bebeğinizi kesinlikle banyoda yalnız bırakmayın. Güvenlik önlemlerini mutlaka alın. Bunlar bebeğinizi banyo yaptırırken dikkat etmeniz gerekenler arasında en önemli hususlardandır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...