Bebeklerde Bıngıldak Nedir? Ne Zaman Kapanır?

Bebeklerde Bıngıldak Nedir? Ne Zaman Kapanır?

Bebeğin kafa kemiklerinin birleşme noktaları arasında kalan boşluklara bıngıldak adı verilir. Bebeklerde bıngıldak fontanel olarak da bilinmektedir. Yeni doğan bebeklerin baş kısmında 6 tane bıngıldak (fontanel) mevcuttur. Ön ve arka tarafta bulunan bıngıldakları elimizde fark edebiliriz. Arka tarafta bulunan bıngıldak, ön taraftaki bıngıktandan daha önce kapanmaktadır. Aile hekimi veya çocuk doktorları bebeğin ön taraftaki bıngıldağını kontrol ederler.

 

 

Ebeveynler bıngıldak konusunda çok hassastırlar. Bebeğin kafasının diğer bölümlerine nazaran bıngıldak yumuşak ve hassas olduğu için dokunmaktan çekinirler ve tedirgin olurlar. Fakat bebeğin bıngıldak yapısı dayanıklıdır ve kolaylıkla zarar gelecek bir yapı değildir. Bebeklerdeki bıngıldak yapısını oluşturan bağ dokuları bebeğin beynini koruma etkisi vardır. Bebeğin kafa travması geçirmelerine karşı bıngıldağın koruma etkisi büyüktür. Bebeğinizin saçlarını tararken, severken ve yıkarken bıngıldağına dokunmanız bebeğinize zarar vermez. Ama siz ebeveynler her ihtimale karşı bebeğin bıngıldağını koruyarak büyük darbeler almamasına son derece önem gösteriniz.

 

Bebeklerdeki bıngıldak boyutları nasıldır?

Bebeklerdeki bıngıldak boyutları bebekten bebeğe değişkenlik göstermektedir. Genellikle doğum sırasında ön bıngıldağın boyutu 2.1 cm’dir. Bu boyut bebek 2 aylık olana kadar büyümektedir. Ön bıngıldaktan daha küçük olan arka bıngıldak 0.5 cm boyutundadır.

 

Bebeklerde Bıngıldak Ne Zaman Kapanır?

Bebeklerdeki elle fark edebildiğimiz bıngıldaklardan olan arka bıngıldak bebek 1-3 ay arasında iken kapanmaktadır. Ön bıngıldağın kapanma zamanı ise değişkenlik gösterir. Fakat bu süre genellikle bebeğin 9-18 ay arasında gerçekleşir. Bazı bebeklerde ise 2 yaşında kapandığı da görülmüştür.

 

Bebeklerdeki Bıngıldağın Erken yada Geç Kapanma Durumu

Bebeklerdeki bıngıldağın normalden küçük olması ve erken kapanması ile normalden büyük ve geç kapanması bazı problemlere neden olabilir. Bu durumda olan bebeklerde hiç bir problem de olmayabilir. Burada önemli olan bebeklerde bıngıldak kontrollerinin yerinde ve zamanında çok iyi yapılması gerekmektedir.

Erken doğan bebeklerde ve anne karnında gelişme geriliği olan bebeklerin bıngıldağı normalden büyük ve geç kapanmaktadır. Bununla beraber raşitizm, troid bezlerinin az çalışması ve kromozom anomalileri gibi faktörler de bebeklerdeki bıngıldağın geç kapanmasına neden olabilmektedir.

Bazen de bıngıldak bebekler 3 aylıkken kapanmaya başlayabilir. Bu durumu yaşayan bebeklerin baş çevresinin ve beyin gelişiminin normal düzeyde sağlıklı bir şekilde gelişip gelişmediği kontrol edilmelidir. Kafa kemiklerinin normale göre erken gelişip bıngıldağı kapatması bebeğin beyin gelişimini olumsuz yönde etkileyebilir. Bu durum bebeklerde işitme bozukluğu, görme bozukluğu ve gelişim geriliğine sebep olabilmektedir. Bıngıldak atmasından bazı ebeveynler tedirgin olsa da korkulacak bir durum değildir gayet normal bir durumdur. Bununla beraber bebek ağlarken bıngıldağı dışarıya doğru şişip inebilir. Fakat bu durum, bebek sakinken oluyorsa hemen doktora başvurmanız gerekmektedir.

Konumuzla ilişkili bebek sağlığı ve beyin gelişimi arasındaki ilişki yazımız hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...