Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nasıl Giderilir?

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nasıl Giderilir?

Gün içinde sürekli yaptığımız nefes alıp verme durumu, burun tıkanıklığı meydana geldiğinde bu durum zorlaşır ve azalır. Kolay ve rahat nefes alamamak bebeklerde ve çocuklarda birçok olumsuzlukları doğurmaktadır. Bu nedenle bebeklerin burun tıkanmasını fark ettiğiniz anda gerekli tedbirleri alınız ve yapılması gerekenleri bebeğinize uygulamalısınız.

 

 

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nedenleri

Bebeklerde burun tıkanıklığının nedeni çeşitli sebepler içermektedir. Üst solunum yolu hastalıklarında tıpkı yetişkinlerde olduğu gibi bebeklerde de burun tıkanıklığına neden olur. Bebeklerde burun tıkanıklığına soğuk algınlığı, alerjik durumlar, geniz eti, nem oranının azalmasına bağlı olarak burun içinin kuruması gibi durumlar neden olmaktadır. Bebeğinizde burun tıkanıklığı olduğunda bebeğinizin rahat nefes alıp vermesi için ve tıkanıklığın sebep olduğu rahatsızlıkları engellemek için alanında uzman bir doktora başvurmanız en doğru yöntem olacaktır.

 

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Bebeğiniz henüz konuşamadığı için rahatsızlıklarını size anlatamaz. O halde burnu tıkanmış bir bebeğin durumunu anne ve baba olarak sizin anlamanız gerekmektedir. Bebeklerde burun tıkanıklığını anlamak çok kolaydır. Burun tıkanıklığı yaşayan bebeğiniz nefesini ağızdan alıyor olabilir. Özellikle en önemli faktörü burnu tıkanık olan bebekten nefes alıp verirken hırıltılı bir ses gelir. Bebeklerin uyku esnasında bu durumu anlamanız çok daha kolaydır. Bu ip uçları dışında bebeklerin burnu tıkandığında karşılaşabileceğiniz sorunlar şunlardır:

√ Uyku esnasında sık sık uyanma

Bebeğin huzursuz olması

√ Rahat nefes alıp veremediği için yuttukları havadan dolayı gaz sancısı çekebilirler.

İştahsızlık

√ Uyku sırasında bebeğin horlaması ve oluşan hırıltılı sesler

 

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nasıl Giderilir?

Bebeklerde burun tıkanıklığının sebebine göre tedavi şekli de değişkenlik göstermektedir. Solunum yolları enfeksiyonlarına bağlı burun tıkanması tedavisinde mutlaka doktora danışarak gerekli ilaç tedavisi uygulanmalıdır. Diğer sebepler için burun tıkanıklığının önlenmesi ve rahatlatmak için yapılması gereken uygulamalar da mevcuttur.

√ Bebeğinizin yattığı odadaki nem oranının yetersiz olması, gece burun tıkanıklığının bir sebebidir. Bebeğinizin rahat nefes alması için odasını sık sık havalandırmanız büyük fayda sağlayacaktır.

√ Bebeğinizi sık sık anne sütü ile besleyin. Bu durum bebeğinizin bağışıklık sisteminin güçlenmesini ve sıvı ihtiyacının giderilmesini sağlar.

√ Bebeğinizin burnu tıkandığında ılık banyo yaptırmanız bebeğinizi rahatlatacaktır. Ilık su bir banyo yaptırmak bebeğinizin solunum yollarında biriken mukusu yumuşattığı için rahatlatır.

√ Serum fizyolojik tedavisi de burun tıkanıklığına fayda etmektedir. Bebeğin burun deliklerine, serum fizyolojiğini nazikçe püskürttüğünüzde bebeğiniz hapşıracak ve nefes alıp vermesi rahatlayacaktır. Eczanelerde satılan bu serumları doktorunuza danışarak düzenli olarak kullanmanız gerekmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...