Bebeklerde Burun Tıkanıklığı

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı

Neredeyse her bebekte görülen bir durumdur. Sebebi; burun iç etlerinde ödem bulunması ve burunun küçük olmasıdır. Bebekler doğduklarından itibaren 6. aya kadar sadece burundan soluma yaparlar. Bu yüzden bebeğin burnunun açık olması bebeği rahatlatacaktır.

Burun sayesinde içimize çektiğimiz hava hem temizlenerek vücudumuza girer hem de ısıtılır. Burun tıkalı olunca mecburen ağızdan nefes alınır. Bu durumda oksijen ısınmadan vücuda girer ve kirli hava içimize çekilmiş olur. Bebeklerde aynı şekilde yaparlar, bu nedenle solunum yolu enfeksiyonları oluşur.

Burun Temizlerken Aspiratör Kullanmak

Rutin bir şekilde aspiratör kullanmaya gerek yoktur. Aspiratörün sürekli kullanılması bebeğin burnunda bulunan mukozaya zarar verecektir. Grip ve nezle gibi durumlarla karşı karşıya kaldığınızda aspiratörden yardım alabilirsiniz. Aspiratör kullanmayı alışkanlık haline getirmemeniz gerekmektedir.

Burunu bakımını kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Tercihe bağlı olarak beslenme gerçekleştirilmeden önce burun temizlenmelidir. Bebeğin burun deliklerine serum fizyolojik adı verilen, tuzlu suları dökebilirsiniz. Bir burun deliğine 2 – 3 damla damlatmanız yeterli olacaktır. Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra bebek hem hapşırabilir hem de tıksırabilir, bunlar normal olaylardır. Bebek kendi çabasıyla burunda bulunan sekresyonları dışarı atarak temizlemeye çalışır. Gözle görülür şekilde belirginleşince, bez yardımı ile sekresyonları temizleyebilirsiniz. Bu durumda oda sıcaklığı çok yüksek olmalalıdır, buna dikkat edilmelidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...