Bebeklerde, Çocuklarda Diş Ve Diş Eti İltihabı

Bebeklerde, Çocuklarda Diş Ve Diş Eti İltihabı

Çocuklarda diş eti iltihabı ve diş apsesi; diş eti, diş kökü ve etrafındaki dokularda meydana gelen iltihap ve bir çeşit enfeksiyondur. Eğer tedavi edilmezse veya tedavisi gecikirse iltihap ve enfeksiyon vücudun farklı bölgelerine geçebilir. Çocuklarda diş apsesi, çürük dişin ve kırık dişin tedavi edilmemesi sonucunda oluşur. Diş apsesi tedavi edilmezse hayati tehlike bile yaratabilir. Bu rahatsızlık bebeklerde ve çocuklarda sınır tanımaksızın her yaşta oluşabilir. Hatta iltihap nedeniyle çocukların ağzında kötü kokuya bile neden olabilir.

 

Bebeklerde ve Çocuklarda Diş Apsesi, Diş Eti İltihabı Nedenleri ve Tedbirleri

Bebeklerde ve çocukların dişlerinde oluşan çürükler, diş apsesine ve diş eti iltihaplanmasına yol açan en büyük etken olsa da dişteki boşluklar ve kırıklar da apse oluşması için bir etkendir. Dişlerde oluşan boşluklar bir hekim tarafından müdahale edilerek dolgu yapılması gerekmektedir. Aksi taktirde var olan iltihap hızlı bir şekilde diş etine ve dişlere geçebilir. Çocukların dişlerindeki çürük, apse, kırık diş gibi problemlerin önüne geçebilmek için en az altı ayda bir diş hekimine kontrol ettirilmelidir. Ebeveynlerin üstüne düşen bir başka görev de çocuklara verilen şekerli ve çikolatalı gıdaların en aza indirilmesi mümkünse tamamen kesilmesidir. Çünkü karbonhidrat içeren şekerli gıdalar çocukların dişlerinin çürümesine dolayısıyla iltihap, apse gibi tehlikeli durumlarla karşılaşmalarına neden olur. Ayrıca iki yaşından itibaren çocuklara düzenli olarak diş fırçalama alışkanlığı kazandırılmalıdır. Dişlerde oluşan çürük, kırık diş, iltihaplı diş fark edildiği anda bekletilmeden diş hekimine götürülüp gerekli tedaviye başlanmalıdır.

Bebeklerde ve Çocuklarda Diş Eti İltihabı Belirtileri

Şiddetli ağrı; çocuklarda diş ve diş eti iltihaplanmasının en belirgin özelliğidir. Çocuğunuzun çektiği diş ağrısı; kulağına, boğazına, çenesine ve gözüne vurabilir. Dişte apse oluşmuşsa çocukta ve bebekte ateş meydana gelebilir. Böyle bir durumda hemen doktora götürmeniz fayda sağlayacaktır.

Oluşan iltihap farklı belirtilere de neden olabilir. Bu belirtiler şunlardır;

√ Diş etinde kızarıklık görülebilir.

√ Şiddetli diş ağrısı çekebilir.

√ Ağız kokusu oluşabilir.

√ Yanakta şişme oluşabilir.

√ Diş etinde kanama meydana gelebilir.

√ Diş etinden iltihap akabilir.

√ Diş eti şişebilir.

√ Diş etinde enfeksiyon oluşabilir.

 

Bebeklerde ve Çocuklarda Diş Eti iltihabı Tedavisi

Çocuğunuzun dişinde oluşan enfeksiyon sonucunda hekiminiz büyük bir ihtimal antibiyotik tedavisi uygular. Bunun yanı sıra hijyen sağlamak için diş losyonları ve buna benzer ilaçlarla bölgenin temizliğini sağlayacaktır. Diş bölgesine uygulayacağınız soğuk kompres diş ağrısı ve diş eti şişliğinin inmesine fayda sağlayacaktır. Hekiminizin verdiği ilaçları dikkatli ve düzenli kullanmanız gerekir. Bebeğiniz için hekiminizin tavsiyesiyle diş jeli kullanabilirsiniz. Bebeklerde ve çocuklarda diş sağlığına önem vermeniz ileri ki yaşları için de büyük önem taşımaktadır.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...