Bebeklerde Damak Yarığı Nedir?

Bebeklerde Damak Yarığı Nedir?

Bebeklerde damak yarığı bebek daha anne karnındayken ve bazı nedenlerden dolayı bebeğin yüz yapısının tam olarak birleşmemesinden oluşan bir hastalıktır. Halk arasında tavşan dudağı olarak ta bilinmektedir. Günümüzde her 1000 doğumdan 1 inde damak yarığı hastalığı görülmektedir.Bebeğin anne karnında damak gelişiminin tamamlanamaması sonucu oluşur. Bu rahatsızlık hem bebekler için hem de anne ve baba için son derece zor bir durumdur.

 

 

Bebeklerde damak yarığı anne karnında olduğu sürenin 8. veya 12.haftalarda meydana gelen gelişim bozukluğudur. Damak yarığı bulunan bebeklerin en büyük problemi beslenme zorluğu ile karşı karşıya kalmalarıdır. Bebekler beslenme zorluğu yaşadıklarından dolayı gelişimlerinde sorun olur. Bu durum bebeklerde üst solunum yolu ve alt solunum yolu enfeksiyonuna yol açar.

 

Damak Yarığı Nedenleri

Bebeklerde görülen damak yarığı nedenleri araştırmaları oldukça yoğundur. Ebeveynleri de endişelendiren bu rahatsızlığın nedeni oldukça merak edilmektedir. Damak yarığı hem genetik hemde çevresel faktörler etkilemektedir. Damak yarığının % 5-10 oranını genetik faktörlerden kaynaklanmaktadır. Aile de damak yarığı bulunan varsa bebeğin de de olma olasılığı yüksektir. Bebeklerde damak yarığı rahatsızlığını çevresel faktörlerde etkilemektedir. Annenin gebeliğinin 3. ayında kızamık geçirmesi bebekte damak yarığı oluşuna sebep olmaktadır. Bunun dışında annenin gebelikte kullanılması gereken vitaminleri düzenli bir şekilde almaması bebekte damak yarığına neden olmaktadır.

Bebeklerde Damak Yarığı Tedavisi

Bebeklerde damak yarığı, ağız ve burun boşluklarının birbirine açıldığı noktanın birleşmemesi, yumuşak damakta olan yarık, küçük dilde olan yarık gibi çeşitleri olan bu rahatsızlık plastik cerrahi bölümünün alanı olup, ilgili doktorlar tarafından teşhis edilmektedir. Yarık damak tedavisinde önemli olan bebeğin ilerleyen zamanlarda konuşmasının düzgün olması ve konuşma merkezinin zarar görmemesi için çok dikkatli ve özenli bir ameliyat yapılması gerekmektedir. Tedavi edilmediği sürece bebeklerde emme problemine bile yol açmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...