Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir?

Bebeğinizin büyüme evresini izlemek heyecan verici bir deneyimdir. Bebeğiniz büyürken yaşayacağınız en sıkıntılı dönem dişlerinin çıkmaya başladığı zaman aralığıdır.
Sağlıklı gelişen bebekler ilk dişlerini 6-7 aylık olduğunda çıkarırken bazı bebeklerde bu 3 aylıkken gerçekleşebilir. Bazı bebeklerde diş çıkarma ise daha geç olabilir. Dişlerin tamamının çıkması 28-29 aya kadar sürebilir.

Belirtiler Nelerdir?

Her bebeğin bu dönemde kendine özgü diş çıkarma belirtileri gözlemlenebilir. Genelde görülen bebeklerde diş çıkarma belirtileri: yüksek ateş, huzursuzluk hali, ağrı, ishal, kulaklarını çekme, iştahsız olma, uykusuzluk, hafif öksürme, ağızda salyanın artması, ağız çevresinde döküntü, bebeğin elini sürekli yanağına götürmesi gibi belirtilerdir. Nadir olarak, diş etlerinde kanama görülebilir. Diş etleri şiştiği için ateş oluşur. 38 dereceye kadar normal olan ateşlenme 38 derece üstüne çıkar ise mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Bebek Diş Çıkarırken Yapılması Gerekenler Neler?

döneminde dişlerini kaşıması için diş kaşıyıcılar verilebilir. Diş kaşıyıcıları buzdolabına koyup soğuk bir şekilde verebilirsiniz. Soğuk havuç ve salatalık gibi besinlerle de dişlerinin rahatlamasına yardımcı olabilirsiniz. Doktorunuza danışarak uygun bir diş jeli de kullanabilirsiniz.

Çevrenizde bebeği olanlara bakıp da bebeğinizin dişleri çıkmadığı için endişelenmeyin. Her bebek farklı gelişir. Dişlerin geç çıkması gelişiminin kötü olduğu anlamına gelmemelidir.
Bebeğin gelişiminde önemli olan bu dönemi en az sorunla geçirmek istiyorsanız kaygı ve endişe seviyenizi azaltmalısınız. Bebeğiniz için zor geçecek bu dönemde onun dilinden anlamalısınız.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...