Bebeklerde Diş Çıkarma Dönemi

Bebeklerde Diş Çıkarma Dönemi

Bebekler de Diş Çıkarma Dönemi

Çocuklarımızın bebeklik zamanları bir çok zor durumlara sahne olmaktadır. Bu zorlu zamanlardan biriside diş çıkarma serüveni. Bebeğin diş çıkarma zamanlarındaki zorlu zamanlarını bilip nasıl davranacağımıza yön verirsek bu süreci daha rahat geçirebiliriz.

Bebekler diş çıkarmaya genellikle 3 veya 4 aylık zamanlarında başlarlar.  Fakat ortalama bu zaman 6 veya 7. ayları da bulabilmektedir. çok sık olmasa da 1 yaşında hatta 2 yaşında bile diş çıkaran çocuklara şahit olabiliriz. Diş çıkarma süresince hem anneler hemde çocuklar bir çok problem ile karşılaşabilmektedir. Bu evrelerde çocuğunuzun şikayetlerini normal karşılayıp çok üzerine gitmemeniz önemlidir.

Bebeğinizin diş çıkarma zamanını daha rahat ve huzurlu geçirebilmesi için öncelikle belirtilerini bilmemiz gerekmektedir.

Bebekler de Diş Çıkarma Belirtileri

 • Bebeklerin bu dönemde ağzında oluşan ve artan tükürük durumları
 • Normal uykusundan aksi bir uyku seyretmesi.
 • Bebeklerimiz de yemek ve suya olan ilgisizlik
 • Zamansız yaşanan huzursuzluklar
 • Ellerini sürekli ağzına götürmesi
 • Ağız ve etrafında deri döküntüleri

Belirtilen Diş Çıkarma Döneminde Ne Zaman Başlar ?

Bildiğimiz üzere diş çıkarma eylemi , patlama dediğimiz damak derisinin delinmesi ile başlar. Diş çıkma belirtileri de bu olaydan hemen önce başlamaktadır. Yaklaşık diş çıkarma eyleminden 3 ay önce bu belirtiler meydana gelir.

Diş Çıkarma Zamanında Yaşanan Rahatsızlıklar

Bebeklerde diş çıkarma döneminde ateş yükselmesi meydana gelir ve bu durum genellikle 37 derece civarında seyreder. Fakat damak delinmesinin zorluğuna bağlı olarak ateşi dahada artabilir 38 veya üstündeyse özellikle ishal durumu da gözlenirse vakit kaybetmeden doktora başvurmanız gerekmektedir. “Diş çıkarıyor, normaldir.” cümleleri aklınızın ucundan bile geçmemesi gerekmektedir. Diş çıkarma zamanında bebeklerimizin vucudu hassaslaştığı için farklı hastalıklar ile karşılaşmış da olabilir.

Bebekler Diş Çıkarırken Nasıl Rahatlatılır

Bebeklerimiz diş çıkarma döneminde çok huysuz olduğu kadar iştahını da kaybetmektedir. Bu dönemde kesinlikle zorlama yaparak yemek yemesini istemememiz gerekir. Aksi halde ters bir tepki yaparak o besine karşı olumsuz bir tepki ortaya çıkabilir.

Bu dönemde annesinin sütü ile ve mama takviyesi ile beslenebilir. Bu onu biraz zayıf düşürse de sonrasında sorun ortadan kalkınca düzelecektir. Yine soğuk ve katı olmayan meyve veya farklı besinler verilebilir. Bu sayede hem çocuğunuz rahatlamış olacak hemde vücuduna besin girmiş olacak. Bebeğimizin yediği sulu besinler dışkısında cıvık bir hal oluşturabilir. Bu durumu iyi gözetleyip ishal ile karıştırmamak gerekir. Yine rahatlatmak için çok olmasa da küçük bir çay kaşığı ile rezene suyu verebilirsiniz.

Bebeğimizin rahatlaması için yapılacakları maddeler halinde sıralayalım

 1.  Yukarıda belirttiğimiz gibi soğuk püreler den verip damağını rahatlatabiliriz.
 2. Her zaman önermiyoruz fakat nadir de olsa küçük bir çay kaşığı ile rezene verilebilir.
 3. Damakları çok kaşındığı için ve bir şeyleri sürtme ihtiyacı olduğu için. Sert fakat yumuşayabilecek kurabiye , kıraker gibi besinler ile kendini rahatlatabilir.
 4. Bu dönemde yeşil soğan, prasa veya havuç gibi sebzelerden bir kısım koparıp eline vererek ağzında gevelemesi sağlanabilir bu da çocuğunuzu rahatlatacaktır.
 5. İçtiği suyu takip edip boca su içmesini sağlamalıyız
 6. Kullandığı emzik veya biberon var ise uçlarını soğuk tutup öyle bebeğe verebiliriz. Bu onu çok rahatlatacaktır.

Yukarıda saydığımız bilgilendirici ve hassas konuları diş çıkarma zamanı bitene kadar uygulamamız gerekmektedir. Bu durum bazen 6 yaşına kadar devam etmektedir.

Bu dönemde çocuğumuza doktor tavsiyesi olmadan ilaç v.s vermememiz gerekir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...