Bebeklerde Diş Çıkarma Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bebeklerde Diş Çıkarma Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bu dönem, bebekler için oldukça zorlu ve hassastır. Bebekler bu dönem içerisindeyken huzursuz davranırlar ve diş çıkarma belirtileri birkaç ay önceden başlar. Aileler bu döneme iyi hazırlanmalıdır.

Bebeklerde İlk Diş Ne Zaman Çıkar ?

Bebekler ortalama 7. ayda ilk dişlerini çıkarırlar. Bazı bebekler erken diş çıkarabildiği gibi bazıları da geç diş çıkarabilir. Genel olarak ilk ön dişler çıkar. Dişin çıkacağı yer kızarır ve hassaslaşır. Bazı bebeklerin diş etleri şişebilir. Bu dönemde 20 adet süt dişi çıkar ve bu süreç bebek 3 yaşındayken sonlanır. Bebek bu dişler ile 6 yaşına kadar bekler ve 6 yaşında kalıcı dişler çıkar.

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri

Bebeklerde diş çıkarma belirtileri hemen hemen aynıdır.

– İlk olarak diş ağrısı meydana gelir. Bu süreçte bebekler, eline aldıkları sert şeyleri ağızlarına sokar ve rahatlamaya çalışır.
– Ağrıdan sonra salma akıtma dönemi başlar. Bu yüzden çene çevresi tahriş olabilir.
– En zor aşama olan huzursuzluk aşaması başlar, dişler yüzeye çıkmaya başlamıştır ve daha fazla ağrı yapar.
– Diş çıkarırken çok fazla tükürük salgılanacağı için bebekte ishal meydana gelebilir.
– Bebek yanağını kaşıyor veya kulaklarını çekiştiriyorsa, diş çıkarma belirtisi olabilir. Yüzde yer alan sinirler birleştiği için bu tepki verilmektedir.
– Diş etlerinde meydana gelen inflamasyon nedeniyle bebeklerin ateşi çıkar.
– İştahsızlık ve uykusuzluk oluşabilir.
– Bazı bebeklerin dış çıkarma döneminde diş etleri kanayabilir ve morarabilir.

Genel olarak bebekler diş çıkarırken bu problemlerle karşı karşıya kalır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...