Bebeklerde Diş Kaşıntısı Nasıl Giderilir?

Bebeklerde Diş Kaşıntısı Nasıl Giderilir?

Bebeklerde diş çıkarma, bebeklik çağının ebeveynler tarafından merakla beklenen en heyecan verici ve aynı zamanda stresli bir dönemdir. Bu dönemde ebeveynler diş çıkarma döneminin nasıl başladığı, nasıl devam ettiği ve bebeklerinin ne gibi problemlerle karşılaşacağını bilmek önemli bir etkendir. Bebekler diş çıkarırken ağzında oluşabilecek yarıkların bebeğe vereceği acı ve bundan kaynaklı huzursuzluk ve uyku düzeninde bozuklukların olabileceğini göz önünde bulundurmalılar.

 

 

Bebeklerde diş çıkarma dönemi her bebekte farklı geçebilir. Bebeklerde genellikle 3. aydan itibaren ağız suyu akmaya başlar ve ellerini ağızlarına götürürler. Bu dönemde bebeklerde meydana gelebilecek ateş ise sürekli takip edilmelidir. Kimi bebekte yüksek ateş diş çıkarma belirtisi olarak görülür kimisinde ise diş çıkarma belirtisi zannedilirken aslında bir enfeksiyona maruz kalmış olabilirler. Genel olarak bebeklerin ilk dişlerini 6. aydan sonra çıkması beklenir. Fakat bebeklerde diş çıkarma zamanı genetik veya ailesel değişkenlikler göstermektedir. Ebeveynlerde erken diş çıkarma genetiği varsa bebekleri de erken çıkarabilir. 

 

Bebeklerde Diş Kaşıntısı Belirtileri Nelerdir?

 

√ Ağızdan su ( salya ) gelmesi

√ Ağrı ve huzursuzluk

√ Diş etinde şişlik ve kızarıklıklar olması

√ Isırma

√ İştahsızlık

√ Kulağını asılması

√ Yanağını kaşıması

√ Yanak ve çene bölgesinde kızarıklıklar olması

√ Öksürük

√ İshal

Her bebekte bu belirtiler değişkenlik gösterebilir. Bu dönemde bebeğin canı yanar ve buna bağlı huzursuzluk ve agresif olabilirler. Ağız içinde meydana gelen belirtiler de bebeği rahatsız edeceğinden uykuya dalmasını güçleştirir.

 

 

Bebeklerde Diş Kaşıntısı Nasıl Geçer?

 

√ Bebeğinizin diş etine papatya yağı gibi zararlı olmayan ve ağrı kesici özellikte olan yağları masaj yaparak uygulayabilirsiniz.

√ Bebeğinize verebileceğiniz yoğurt, soğuk meyve ve sebzeler diş eti kaşınmasına son derece iyi gelecektir.

Diş çıkaran bebekler için üretimi yapılan diş jelleri uyuşturucu maddeler içerdiğinden bebeklerin fazla kullanması önerilmez. Çünkü diş jellerinin fazla kullanımı bebeklerin yutma refleksini olumsuz etkiler. 

Bebeğinizin dişlerine soğuk uygulama yapmanız çok etkili bir yöntemdir. 

 

 

√ Dişleri hiç çıkmayan bebeklere havuç, pırasa ve kereviz sapı gibi sebzeler verebilirsiniz. Dişi olmayan bebeklerin koparamayacağı sebzeler aynı zamanda bebeklerin sebzelerden aldığı lezzet onun hoşuna gidecektir. Her ihtimale karşı bu sebzeleri bebeğinize verirken mutlaka yanında bekleyiniz. Bebeğinizi yalnız bırakmayınız.

Bu unsurlara rağmen bebeğinizin huzursuzluğu, sıkıntısı geçmiyor ve gittikçe artıyorsa bir doktora başvurmanız faydalı olacaktır.

Bebeklerde diş çıkarma dönemi tamamlandıktan sonra diş temizliğine ve bakımına özen gösteriniz. Günde iki kez macunsuz olarak dişlerini fırçalamanız diş çürümesini de geciktirecektir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...