Bebeklerde Doğum Lekesi Nedir? Neden Oluşur?

Bebeklerde Doğum Lekesi Nedir? Neden Oluşur?

Bebeklerde meydana gelen doğum lekeleri bebeğin cildinin yüzeyinde ve cildin alt bölgesinde oluşan çeşitli renk değişimleridir. Doğum lekelerinin de birçok çeşidi bulunmaktadır. Bazı doğum lekeleri bebek doğduktan sonra hemen görülebilir şeklindedir. Genellikle doğum lekeleri bebekler büyüdükçe rengi solmaya başlar ve yavaş yavaş kaybolmaktadır. Fakat bazı doğum lekeleri ise büyük, koyu renkli ve oldukça geniş bir halde oluşur.

 

 

Bebeklerde doğum lekelerinin renkleri farklılık göstermektedir. Bu lekeler mavi, gri, kahverengi, beyaz, kırmızı, pembe, ten rengi ve mor renkte olabilmektedirler. Doğum lekelerinin kimisi pürüzsüz kimisi ise daha belirgin ve ele gelecek şekildedir. Genellikle bütün doğum lekeleri bebeklere acı vermez ve zararsızdırlar. Yine de her ihtimale karşı doğum lekelerini doktorların kontrol edip zararsız olup olmadığını belirlemek ebeveynler için önemli bir noktadır.

 

Bebeklerde Doğum Lekeleri Neden Olur?

Bebeklerde meydana gelen doğum lekeleri derideki farklı renklerden yani pigmentlerden, bazı doğum lekeleri ise kan damarlarının bir araya toplanması  ve büyümesi normal olmayan kan damarlarından kaynaklanmaktadır.

 

Bebeklerde Doğum Lekesi Çeşitleri Nelerdir?

Somon Yamaları

Bebeklerde doğum lekesinin bir çeşidi olan somon yamaları düz, ince ve pembemsi veya kırmızı renkte oluşan lekelerdir. Bu lekeler kabarık değildir. Somon yamalarının oluşması ince kan damarlarının genişlemesi sonucu ortaya çıkmaktadır. Bebeklerin boyun bölgesinin arka kısmında, göz kapaklarının üstünde ve kaşların arasında oluşmaktadır. Somon yamaları lekeleri melek öpücükleri ve leylek ısırığı olarak da bilinmektedir. Genellikle boyun bölgesinde oluşan lekeler 2 yaşında geçebilir.

 

Doğumdan Kaynaklı Benler 

Yeni doğan bebeklerin %1 lik kısmında meydana gelen doğumsal benler vücudun herhangi bir yerinde büyüyebilirler. Kahverengi renkte olan bu benler boyutları ve şekilleri farklılık göstermektedir. Bebeklerin vücudunda bulunan bu benler in yüzeyi düz, engebeli ve kabartılı şeklinde de görülebilir. Vücudun her yerinde görülebilen doğumsal benler 2 cm den 20 cm e kadar farklı boyutlarda bulunabilirler. Bu benlerin çoğu zararsızdır. Fakat boyutu büyük olan bu benlerin cilt kanserine dönüşme riski de bulunmaktadır. Bu nedenle düzenli olarak doktor kontrollerinin yapılması gerekmektedir.

 

Hemanjiyom Lekeler

Yeni doğan bebeklerin % 2 sinde meydana gelen çok çeşitli olan ve farklı boyutlar içeren hemanjiyomlar kırmızı, mor ve mavi renkte olurlar. Bu lekeler normal düzeyde çoğalma yapamayan kan damarları yığınlarıdır. Zamanla büyüme gösterebilirler veya derinleşebilirler. Vücutta kanama, enfeksiyon ve iz bırakma gibi çeşitli rahatsızlıklara yol açabilirler. Çilek hemanjiyomları ise cilt yüzeyinde, yüzde, kafa derisinde, sırt ve göğüs bölgesinde oluşmaktadır.

 

Bebeklerde Doğum Lekeleri Tedavisi

Bebeklerde doğum lekelerin çoğu zararsızdır. Herhangi bir tedaviye gerek yoktur. Bazı doğum lekeleri zamanla solmaya başlar ve kaybolurlar. Fakat çok nadir de olsa bazı doğum lekelerinin tedavi edilmesi gerekmektedir. Büyümesi hızlı olan ve iç organların üzerinde gelişen lekeler nefes alma, görme, işitme, konuşma ve hareket kısıtlılığı gibi bir ciddi sorunlara neden olabilirler. Bebeklerdeki doğum lekelerinin parlaklıklarını azaltmak için, lekeleri küçültmek için veya yok etmek için bazı yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemler;

√ İlaç tedavisi,

√ Lazer uygulamaları

√ Cerrahi yöntemlerdir.

Bebekler hakkında yazdığımız yeni doğmuş bebeği yıkamak yazımız hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...