Bebeklerde Down Sendromu Belirtileri

Bebeklerde Down Sendromu Belirtileri

Down sendromu gebelik takibi sırasında teşhisi konulabilen bir hastalıktır. Eğer gebelik sırasında teşhisi konulamamış ise bebek dünyaya geldikten sonra dış görünüşünden şüphelenirse yapılacak genetik analizler sonucunda teşhisi konulur. Bebeğin doğduğu andan itibaren kendini belli eden bir hastalıktır.

Down Sendromu hücre bölünmesi sırasında yaşanan bir aksaklıktan dolayı 21. kromozom çiftinde fazladan bir kromozomun oluşması ile meydana gelmektedir. Bebek dünyaya geldiği andan itibaren kendini belli eden bu hastalık bebeğin fiziksel ve bilinçsel yönlerini olumsuz etkiler. Down sendromlular halk arasında bilinen tam tersine birbirlerine benzemezler. Yeni doğan bebeklerde down sendromu şüpheleri; Gözleri çekik, burnu basık, kasların kasılma yetisi bozuk olarak gözlemlenmektedir. Down sendromlu bebeklerin fizik muayenesinde kalp seslerinde de anormallik olduğu söylenmektedir. Bu hastalığa sahip olan bebeklerin dilleri normale göre daha büyük ve dışarıda olur. Down sendromunun oluşuma sebep olarak hamilelik yaşının olduğu söylenmektedir. Özellikle ileri yaş gebeliklerde daha sık görülmektedir.

 

Yeni Doğan Bebeklerde Down Sendromu

Günümüzde down sendromluların birbirine benzediği bilinen, aslında benzemeyen bebeklerin, her bebekte olduğu gibi genetik yapılarını alan ebeveynlerine benzerler. Diğer down sendromlu bebeklerle taşıdığı benzer özellikleri mevcuttur. Eğer bu rahatsızlık annenin hamileliği sürecinde teşhis edilememişse, bebek doğduktan sonra fiziksel görünüş olarak şüphe uyandırmışsa genetik tahliller yapılarak da teşhis edilebilir.

Yeni doğan bebeğin fiziksel özelliklerinden şüphe etmek bebeğin down sendromu hastası olduğu anlamına gelmez. Çünkü normal olan bebeklerde de çok nadir olarak down sendromlu bebeklerin bazı belirtilerini taşıdığı da görülmektedir. Bu nedenle bu faktör çok dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Sonuç olarak bebeğin sadece fiziksel görünüşüne aldanıp teşhis konulması yanlış bir durumdur. Kesinlikle genetik tahliller ve kromozom analizi yapılarak teşhis konulması gerekmektedir.

Annenin Hamilelik Sürecinde Bebeğin Down Sendromlu Olduğu Nasıl Anlaşılır?

 

√ Ayak baş parmağı ile ikinci parmak arasında ayrıklık olması,

√ Anormal yapıda kulağının kepçe olması,

√ Avuç içini ortadan ikiye bölen bir çizgi olması,

√ Basık bir yüz ve burunda küçüklük olması,

√ Eklemlerin anormal derecede genişlemesi,

√ Dilin normale göre büyük olması,

√ Gözün iç tarafında deri kıvrımlarının olması,

√ Kaslarda gerginliğin normale göre az olması,

√ Elin küçük parmağında ortadaki kemiğin olmaması sonucunda down sendromlu bir bebek olduğu tespit edilebilir.

Bebeklerin sağlıklı ve sorunsuz dünyaya gelmeleri için hekimlerin gözlemi altında 9 ayda hamilelik takibi büyük önem taşımaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...