Bebeklerde Dudak Yarığı

Bebeklerde Dudak Yarığı

Bebeklerde yarık dudak  8. ve 12. haftalarda meydana gelen beslenme esnasında güçlük çeken ve görünümü de kötü olan bir rahatsızlıktır. Bebeklerde dudak yarığı rahatsızlığı anne karnında ultrason çekimleri ile tespit edilmektedir.

 

 

Yarık Dudak Tipleri

 

√ Tek taraflı yarım dudak yarığı

√ Bir tarafı tam, bir tarafı yarım dudak yarığı

√ İki taraflı ve yarım dudak yarığı

√ Orta hat dudak yarığı

√ İki tarafı da tam dudak yarığı

√ Tek taraflı tam dudak yarığı

 

Bebeklerde Yarık Dudak Nedenleri

Yarık dudak görülmesinin nedenleri çevresel ve genetik faktörlerdir. Ailede yarık dudak varsa, genetik olarak bebeğinde olma olasılığı da yüksektir. Annenin gebelik döneminde geçirdiği bazı rahatsızlıklar bebeğin dudağının yarık olmasına neden olabilir. Aynı şekilde vitamin eksikliğinden de kaynaklanabilir.

Bebeklerde Yarık Dudak Tedavisi

Bebeklerde yarık dudak ameliyatında esas bebeğin yüz anotomisini normalleştirmektir. Yarık dudak ameliyatında bebeğin burnu da çok önemli bir etkendir. Dudak estetik olarak işlem görürken, aynı şekilde burun da estetik olarak işlem görmektedir. Yani bebeklerde yarık dudak ameliyatında dudak düzeltilirken, aynı ameliyatta burun da düzeltilir.

Bebeklerde Dudak Yarığında Ameliyat Yaşı

Bebeklerde dudak yarığı ameliyatında bazı cerrahlar duruma göre ameliyatı bebek doğar doğmaz yapılmasını öngörürler. Bazı cerrahlar ise çocuğun biraz gelişimi sağlandıktan sonra bebeğin 2. veya 6. ayında yapmayı tercih ederler. Ayrıca bebek doğar doğmaz ameliyatın yapılması çok zor süreç içine sokabilir.

Yarık Dudak Ameliyatı Sonrası Bakım

Yarık dudak ameliyatından sonra bebekler 1 gece hastahanede yatırılır. Bu süreçte bebeğin beslenme şekli oturarak ve kaşıkla yemelidir.Ameliyat sonrası ameliyat yarasının kuru tutulması önemlidir. Aksi taktirde enfeksiyon oluşabilir. Yaraya her gün düzenli olarak pansuman yapılmalıdır.

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...