Bebeklerde Egzama

Bebeklerde Egzama

Egzama, her yaşta görülebilen cilt üzerinde oluşan bir alerjik rahatsızlıktır. Özellikle 0-2 yaş arası bebeklerin egzama hastalığına yakalanma oranı yüksektir. Bebeğin anne sütü ile beslenmesi bu oranı düşürmeye etkisi çoktur.

 

 

Yeni doğan bebeklerde de egzama rahatsızlığı görülebilir. Bebeklerde ve çocuklarda görülebilen egzama hastalığının erken teşhis edilmesi son derece önemlidir. Tedavi sonrası alerjik rahatsızlıklar oluşabilir. Bu nedenle seçtiğiniz uzmanlar ve uyguladığı tedavi yöntemleri önemlidir. Ayrıca bebeklik döneminde egzama hastalığı geçiren çocuklarda astım rahatsızlığı görülme ihtimali de yüksektir.

 

Bebeklerde Egzamaya Neden Olan Faktörler

 

√ Genetik faktörlere bağlı olarak oluşabilir.

√ Bebeklerin ev ortamındaki tozlara maruz kalması

√ Bebeklerin evcil hayvanlarla aynı ortamda bulunması ve temas etmesi

√ Yumurta ve buğday gibi besinlerin egzamaya neden olması

√ Yün, deterjan, temizlik malzemeleri, hayvan tüyleri gibi unsurlara alerjisi varsa egzamaya neden olabilir.

√ Bebeklerde sıvı gıdalardan katı gıdalara geçiş döneminde görülebilir.

 

Bebeklerde Egzama Belirtileri

 

√ Birden bire ciltte meydana gelen kızarıklıklar

√ Ciltte oluşan bu kızarıklıkların önce kabuklanması ve daha sonra dökülmeler meydana gelmesi

√ Kızarıklıklar ilk etapta yanaklarda başlar daha sonra bacaklar, alın bölgesi, kulak arkasında ve deri kıvrımlarının bulunduğu yerlerde yoğunlaşarak gider.

√ Kanamaya başlayan sivilcelerin ortaya çıkması

√ Egzama çıkan bölgelerde şiddetli kaşınma ve yanma hissi oluşur. Bebekler bu kaşıntılara dayanamayıp kaşırlar ve o bölgeyi tahriş edebilirler. Tahriş olan bölgenin enfeksiyon kapmamasına özen göstermeniz gerekmektedir.

 

Egzama Hastalığının Bebek Sağlığı İçin Önemi

Bebeklerde egzama belirtileri göründüğü zaman mutlaka bir doktora başvurmalısınız. Bazı görülen belirtilerin gecikmeden doktorun görmesi gerekmektedir. Çünkü tedavisi geciken, tedavi edilemeyen veya uzun süre geçmeyen egzama durumlarında deride çatlama ve kalınlaşma görülebilir. Bu nedenle fark edildiği an doktora götürmeniz fayda sağlayacaktır.

Bebeklerde egzamanın fazla yerde oluşması ve kabuklanmalarının artması durumunda, egzamanın aşırı kaşıntılı ve yanma hissinin fazla olduğu durumlarda, egzamanın oluştuğu bölgelerin enfeksiyon kapması ve buna bağlı olarak akıntılar oluşması durumunda acil müdahale edilmesi gerekmektedir. Bu durumların gördüğünüz anda acil olarak doktora başvurmalısınız. Ayrıca bebeklerin cilt bakımına özen göstermeniz bebeklerin cilt hastalıkları hususunda önemi büyüktür.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...