Bebeklerde Emekleme Dönemi

Bebeklerde Emekleme Dönemi

     Bebeklerde emekleme şekilleri farklı olabilir. Bazı bebekler ileri doğru emeklemeye başlarken bazıları ise geriye doğru emekleye başlayabilirler. Bazı bebekler emeklemek için ellerini ve dizlerini kullanırken, bazıları ellerini ve ayaklarını kullanırlar.

Bebeğinizin emeklemeye başlayabilmesi için, desteksiz bir şekilde oturabilmesi ve elleri ile dizleri üzerinde durabiliyor olması gerekmektedir. Bebekler genellikle 6 ile 9  aylar arasında emeklemeye başlar.

Bebeğiniz 9 ayını doldurdu fakat henüz emeklemeye başlamadı ise endişe edilmemelidir. Çünkü bebekler için emeklemek zorunlu bir durum değildir. Emeklemeden yürümeye başlayan çok sayıda bebek örneği vardır. Hatta yürümeye başladıktan sonra bile emekleyebilirler.

Bebeğinizi Emeklemesi İçin Yönlendirebilirsiniz

 

Bazı ebeveynler bebeklerini rahat bırakmak yerine çocuklukla etrafına yastık vb. engeller dizerek yada mama sandalyesinde oturtarak önlem alabiliyorlar. Ama bebeğinizin emeklemesini istiyorsanız onun emeklemesine izin verip olanak sağlamasınız. Örneğin yere temiz bir battaniye veya çarşaf serip bebeğinizi yüz üstü yatırın ve karşısına geçip size doğru ilerlemesi için, ışıklı ses çıkaran bir oyuncak yada dikkatini çeken farklı şeylerle teşvik edin. Size gelmek için çabalayacağı için doğal olarak emekleme hareketleri gelişim gösterecektir.

 

Emeklemeye Başlayan Bebekler İçin Almanız Gereken Önlemler

 

√ Bebeğinizin dolaşacağı zemin sık sık temizlenmeli ve kuru tutulmalıdır. Zemine tüysüz, pamuklu battaniye veya çarşaf serebilirsiniz.

Emekleme sırasında bebeğinizi takip etmeye çalışın, emekleme alanının yere serdiğiniz battaniyeyi taşmamasına özen gösterin.

√ Bebeğinizin ağzına alabileceği büyüklükte eşyaları ortalarda bırakmayın. (Bozuk para, boncuk, oyuncak parçaları katı yiyecek vb.)

√ Masa, sandalye gibi mobilyaların sivri köşelerine önlemler almalısınız.

√ Bebeğinizin gidebileceği yerde merdiven varsa önüne engel koymalısınız.

√ Bebeğinizin uzanabileceği dolap ve çekmece kapaklarını kilitleyin. İçlerine koyduğunuz eşyalara da dikkat etmelisiniz. Örneğin temizlik malzemesi, hap, ilaç kesici alet vb. konulmamalıdır.

√ Evde bulunan prizlere koruyucu kapak takın. Uzatmalı prizleri de bebeğinizin uzanabileceği yerlere koymayınız.

Yazımızla ilişkili olarak sitemizden, bebeklerde yürüteç kullanmak yazımıza da göz atabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...