Bebeklerde Emme Problemi

Bebeklerde Emme Problemi

Bebekler açken emmeyi red edebilirler. Bazı bebekler memeyi sıkıca tutarlar fakat emmezler. Bazı bebekler emseler dahi yutmazlar, ağız içinde bekletirler. veya çok zayıf emerler. Bazen anne bebeğini zorla emzirmeye çalışsa da bebek inatla emmek istemez ve sürekli ağlar. Bazen de memenin birini emer diğer memeyi red eder. Bebeklerde emmeyi red etme nedenleri farklılık göstermektedir.

 

 

Annenin Stresli Olması

Annenin gebelik süreci ve doğum süreçlerinde vücutlarında; duygu ve yaşam tarzlarından etkilenme sonucu bir stres oluşmaktadır. Gebelik sürecinde annenin stresli olması bebeğin erken doğmasını bile tetikleyebilir. Stres anne ve bebeği olumsuz yönde etkilemektedir. Anneler bebeğini emzirmeden önce sakin olmaları gerekmektedir. Anne ne kadar rahat ve huzurlu olursa bebekte o kadar rahat emecektir. Bu durumda bebeği emzirmek anneyi de rahatlatacak ve annenin kendini iyi hissetmesini sağlayacaktır. Çünkü emzirme esnasında anne ve bebek arasında duygusal ve güvenli bir bağ oluşmaktadır. Bu sırada bebeğinizin de keyifle emmesi için sessiz bir ortam çok iyi gelecektir. Bebeğinizi sesli ortamlarda emzirirken seslere karşı ani tepkiler vererek emmeyi bırakabilir.

 

 

Bebeğin Ağız İçinde Pamukçuk Oluşması

Bebeklerin ağız içinde çıkan pamukçuk bir tür mantar enfeksiyonudur. Genellikle yeni doğan bebeklerde görülen bir rahatsızlık olmasına rağmen, en sık 1 yaş grubu çocuklarda meydana gelmektedir. Bebeğin damağında, dilinde ve yanak içinde beyaz renkte olan yaralar şeklinde kendini gösterir. Ağızda çıkan pamukçuklar bebek emerken acı hissettirdiği için bebek emmeyi red edebilir. Bu durumda bir doktora başvurarak pamukçukların geçmesi için bir yardım alabilirsiniz.

 

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı

Emme esnasında burnundan nefes alamayan bebek memeyi bırakarak ağzından nefes almaya çalışır ve dolayısıyla emmeyi red eder. Bebeğinizin burnunun tıkalı olduğundan eminseniz bir doktora veya aile hekiminize başvurarak önerdikleri burun damlasını kullanarak bebeğinizin burnunu açabilirsiniz. Burun tıkanıklığı giderildiği takdirde bebeğiniz rahatça ve keyifle emmeye devam edecektir.

 

 

Bebeğiniz Diş Çıkarıyorsa

Bebeklerin sağlıklı olması sonucu ortalama 6-7 aylıkken dişlerini çıkarmaya başlar. Bebeğinizin damakları ve diş etleri şiş ve kızarmış vaziyetteyse diş çıkarma dönemindesiniz demektir. Bu dönemi sorunsuz atlatmanız için bebeğinize dişlerini kaşıması için soğuk ve steril olan malzemeler verebilirsiniz. Bebekler diş çıkarma döneminde diş etlerinde acı hissettikleri için emmeyi red edebilirler.

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...