Bebeklerde Emzirmeyi Bıraktırma Yöntemleri

Bebeklerde Emzirmeyi Bıraktırma Yöntemleri

Bebekleri doğumdan sonraki ilk 6 aylık dönemde sadece anne sütü ile besleyip 6 aylık olduktan sonra ek gıdalarda verilerek en az iki yaşına kadar anne sütü verilmeye devam edilmelidir. Bu süre Dünya Sağlık Örgütü Tarafından da önerilmektedir.

Bebeği emzirmeden kesme süreci dikkat edilmesi gereken ve hem anne için hemde bebek için çok zor ve özellikle anne için duygusal bir süreçtir. Bu yüzden bebeğinde annenin de kendini hazır hissettiğini süreçte yapılmasına özen gösterilmelidir. Bu süreç biraz zaman alabilen aşamalı olarak ilerleyen ve her bebek için farklı olan bir konudur.

Bebeği Emzirmeden Bıraktırmanın İdeal Yaşı Kaçtır?

Kesin olarak belirlenmiş bir yaş veya zaman dilimi yoktur. Bunun en sağlıklı şekilde yapılması gereken dönem, bebeğinde annenin de hazır olduğu en uygun zamandır.

⇒ Bebeklerin iki yaşına kadar anne sütü almaları önemlidir. Bazı bebekler biberon, suluk vb. bir kaptan bir şeyler içmeye başladıkları dönemde emmeden uzaklaşabilirler.

⇒ Bebekler iki yaşına kadar anne sütü aldıktan sonra emmeye olan ilgileri azalır ise emmesi husunda ısrarcı olunmamalıdır.

⇒ Doğum öncesinde ve sonrasında kontrollerinizi yapan doktorunuzdan emzirmeden kesilme sürecinde de destek alabilirsiniz.

Emzirmeyi Bıraktırma Tavsiyeleri

⇒ Doğru zaman olduğunu düşündünüz an adım adım bıraktırma üzerine gitmelisiniz.

Annenin ve bebeğin sağlıklı olduğu anda bu sürece başlanmalıdır. Yani anne yada bebek hasta veya huzursuz iken bu sürece girilmemelidir.

⇒ Anne yada bebeğin son derece sağlıklı ve mutlu olduğu dönemleri seçmelisiniz.

⇒ Bu durumun bebeğinizin sağlığı ve gelişme basamakları için önemli ve gerekli olduğunu düşünerek içinizi rahatlatabilirsiniz.

⇒ Emzirmeyi bıraktırmaya emzirmeyi azaltarak başlayabilirsiniz.

⇒ Emzirmeyi azalttığınız süreçte bebeğinizi sulukla yada bardakla besleyin. Bu beslenmeye başlama alışkanlığına da yardımcı olacaktır.

⇒ Güzdüzleri emmek istediğinde çocuğunuzla uygun bir ses tonu ile konuşup yaşına göre açıklama yapabilirsiniz.

⇒ Aile bireylerinin bu süreçten bilgisi olması size destek olması ve anlayışla karşılaması için önemlidir.

⇒ Bebeğiniz doğuştan itibaren kazandığı bu alışkanlığı bırakma sürecinde olduğu için huysuz ve mızmız olabilirler onu anlayışla karşılayıp son derece sabırlı olmalısınız.

⇒ Bu süreçte bebeğinizin farklı duygulara kapılmaması için onunla ilgilenmeyi vakit geçirmeyi arttırın kucağınıza alıp teninize temas etmesi sağlayıp duygusal boşluğu gidermeye çalışın.

⇒ Huzursuzluğunu ve stresini gidermek için bebeğinizle oyunlar oynayıp dikkatini dağıtabilirsiniz.

⇒ Uyuyacağı sırada bebeğinizle yakın temasta olun ve ona dokunarak sakinleşmesini sağlayıp uyumasına yardımcı olun.

⇒ Bu dönemde son derece kararlı olun çünkü vereceğiniz tavizler bu sürecin başa sarmasına ve sürecin uzamasına neden olacaktır.

Bebeklere göre emzirme teknikleri de farklılık gösterebilir. Eğer emzirmeyi bırakma husunda tüm denemelerinize rağmen bebeğiniz emmeden ayrılmamakta ısrarcı ise bıraktırmak için doğru zaman seçilmemiş olabilir bu süreci daha sonra tekrar denemek üzere de erteleyebilirsiniz.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...