Bebeklerde En Sık Görülen Göz Sorunları

Bebeklerde En Sık Görülen Göz Sorunları

Miyopi

Bebeklerde gözün önden arkaya olan çapının uzaması ve göz merceğinin ışığı fazlasıyla yansıtması, miyop rahatsızlığına neden olmaktadır. Uzağında bulunan cisimleri net olarak göremeyen çocuklarda meydana gelen miyopi, 0-6 yaş grubundaki çocukların yüzde 5’inde olduğu tespit edilirken, 5-17 yaş arası gruplarda görülme oranı yüzde 9’dur. Tedavisinde gözlük ve lens kullanımı uygun görülmektedir. Fakat ilerleyen dönemlerde göz muayenelerin yapılması sonucunda uygun görüldüğü taktirde lazer tedavisi uygulanmaktadır.

 

 

Hipermetropi

Halk arasında yakını görememe hastalığı olarak tanınan bir başka kırma kusuru olan hipermetropi, gözün önden arkaya olan çapının daralarak gelmesi ile meydana gelmektedir. Bebeklerde doğuştan gelebilen hipermetropi, 0-6 yaş grubu arasındaki bebeklerde ve çocukların %20 inde görülebilen, 5-17 yaş grubu arasındaki çocuklarda ise %13 tür. Tedavisinde gözlük ve lens kullanımı önerilmektedir. Uygun görüldüğü taktirde ilerleyen dönemlerde lazer tedavisi de uygulanmaktadır.

Astigmat Hastalığı

Kırma kusurları arasında bebeklerde en sık görülen göz hastalığı olan astigmat, göze gelen ışınların tek bir noktada kesişmesi ile meydana gelmektedir. Gözdeki uyumsuz eğrilerin sebep olduğu astigmatta bebekler ve çocuklar bulanık görmeye başlarlar. Miyopi ve hipermetropi hastalarında gözlemlenen astigmat, 0-6 yaş arasındaki bebeklerde ve çocuklarda görülme oranı  %15 ile %28 arasındadır. Tedavisinde gözlük ve kontakt lens kullanımı ile yapılan astigmat rahatsızlığı ilerleyen dönemlerde ameliyat edilebilir.

 

 

Şaşılık

Göz doktorları tarafından kesinlikle ihmal edilmemesi gereken ve bebeklerde görülen şaşılık, halk arasında göz kayması olarak da bilinmektedir. Bebeklerde ve çocuklarda görülen şaşılık ilerleyen dönemlerde görme kaybına varana kadar ciddi problemlere neden olmaktadır. Şaşılık, 0-6 yaş arasındaki bebeklerin ve çocukların % 3’ünde meydana gelmektedir. Bebeklerde şaşılık rahatsızlığının erken teşhis edilmesi çok önemlidir.

 

 

Göz Tembelliği

Bebeklerin gözlerinde veya göz sinirlerinde herhangi bir yapısal sorun bulunmamasına rağmen, bir gözü diğer gözünden veya her iki gözün düşük görmesi sebebiyle oluşan göz tembelliği, 0-6 yaş arasındaki çocukların yüzde 3’ünde meydana gelmektedir. Şaşılık, kırma kusurları, doğuştan katarakt, korneal leke veya göz kapağı düşüklüğü nedeniyle oluşabilen göz tembelliği rahatsızlığının erken teşhis edilmesi son derece önem taşır. Özellikle 7 yaşın altında iken teşhis konulması gerekiyor. Sık göz kırpma, sıklıkla ovalama, dijital ekranlara bakarken başı bir yana eğme veya yazıları parmakla takip etme, göz tembelliğinin bir işareti olabilir. Göz tembelliğinin tedavisinde, gözlük ve kapatma uygulamaları yapılmaktadır.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...