Bebeklerde Gaz Sancısına Neden Olan Besinler

Bebeklerde Gaz Sancısına Neden Olan Besinler

Bebekler konuşamadıkları için kendilerini ifade edemezler. Bu nedenle bir sıkıntıları olduğunda ağlamakla belli ederler. Bebeğiniz yediği bir şeyden rahatsız olduğunda bunu size vücut diliyle yani anlatmaya çalışır. Fakat bu şekilde bebeğinizin ne gibi bir sorunu var bunu rahatlıkla anlamayabilirsiniz. Bu yüzden bebeğinize gaz yapan gıdaları takip edip, ona uygun bir liste hazırlamalısınız.

 

 

Bebeklere Yedirilmemesi Gerekenler

Bebeğiniz gıda alerjisinden veya gaz sancısından şikayeti varsa, bu sıkıntısını size anlatamaz. Fakat siz bebeğinizin yiyeceklerine ve içeceklerine dikkat ederek gaz oluşturmayan gıdaların seçilmesine özen göstermelisiniz.

√ Fasulye

√ Brokoli

√ Süt

v Kuru soğan

√ Meyve suyu

√ Buğday

√ Sarımsak

 

Bebeklere Yedirilmesi Gerekenler

Bebeğinize 1 yaşına kadar çeşitli gıdalar vererek beslemeye çalışacaksınız. Fakat bu süreçte dikkat etmeniz gereken durumlar vardır.

Çiğ Sütten Yapılmış Peynir: Bu peynir çeşitleri pastörize edilmemiş sütten yapılır, birçok zararlı bakteri içerebilir. Bu bakteriler bebek sağlığına olumsuz etkide bulunurlar.

Az Yağlı Süt Ürünleri: Bebeklerin beyin ve zihin gelişimi için, tam yağlı süt ürünleri tüketmeleri gerekir. Bu nedenle bebekler 2 yaşına kadar tam yağlı süt ve ürünleri tüketmelidir.

Şeker: Şeker, vücuda enerji sağlayan gıdalar arasındadır. Fakat bebeğin büyümesi için şekere ihtiyaı yoktur. Çünkü şeker büyümeyi sağlayacak besin değeri içermez.

Tuz: Bebeklere özellikle 1 yaşından önce kesinlikle tuz vermeyiniz. Çünkü aldıkları besin içerisinde  bulunan tuz miktarından daha da fazlasına ihtiyaçları yoktur. Küçük yaşlarda bebeğinize tuzu alıştırmak ve sevdirmek, onun ilerleyen zamanlarında da tuz miktarını artırarak gideceğine sebep olacaktır. Bu durum ise bebeğinizin sağlığı için son derece sakıncalıdır. Bebeğinizin tüketeceği yemeklere tuz yerine faydalı olan baharatları kullanarak yediklerini lezzetlendirebilirsiniz.

İnek Sütü: Bebeğinize, özellikle 1 yaşından önce inek sütü vermeyiniz. Çünkü ilk aylarda ve yaşlarda inek sütü alerjisi sık görülmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...