Bebeklerde Göbek Fıtığı

Bebeklerde Göbek Fıtığı

Bebeklerde göbek fıtığı yağ tabakasının, bebeğin bağırsağının yada vücuttaki ödemin bebeğin kas dokusundaki hassas bir noktadan çıkmasıyla meydana gelmektedir. Bebeklerde göbek fıtığı kasıkta yada göbek deliğinin altında şişlik meydana gelmesiyle oluşmaktadır. Bu durumda bebeklerin göbek deliği yokmuş gibi bir görüntü oluşur. Bebeklerde doğduktan sonra ilk aylarda genellikle küçük fıtıklar olabilir.

 

 

Bebeklerde Göbek Fıtığı Neden Olur?

Bebeklerdeki göbek bağının, göbek deliğine bağlı olduğu bölgedeki kas dokularında, göbek bağında bulunan damarların yerleşmesi için küçük bir boşluk vardır. Bu boşluk genellikle bebekler doğmadan önce yavaş yavaş kapanmaya başlar. Kimi bebeklerde ise bu boşluk geç kapanabilir. Bu nedenle yağ dokusu veya bağırsak bu boşluktan çıkarak göbek fıtığına neden olabilmektedir.

 

Bebeklerde Göbek Fıtığı Belirtileri

Bebeklerde göbek fıtığı doğduktan sonra yaklaşık 1-2 hafta sonra tespit edilebilir. Genellikle doğum sonrası olarak çok görünse de küçük bebeklerde de göbek fıtığı oluşabiliyor.

√ Bebeklerin karnında, göbek deliği etrafında yumuşak dokuda bir şişkinlik olur.

√ Oluşan bu şişkinlik zaman zaman yer değiştirebilir.

√ Bebeğiniz ağladığında, öksürdüğünde, kakasını yapmakla zorlandığında yani karın kaslarını kullandığı durumlarda bu oluşan şişlik belirgin bir hale gelmektedir.

Bebeklerde göbek fıtığı boyutları değişkenlik gösterir. Bebeklerde meydana gelen fıtıkların boyutu genellikle 2.5 cm çapından daha küçük olmaktadır. Bebeklerin çoğu fıtık nedeniyle farklı bir acı çekmez. Fakat bebeğinizde kusma, karın bölgesinde şişlik ve acı varsa acil olarak uzaman doktora başvurmanız gerekmektedir. Bu belirti genellikle bağırsakların bir kısmının kas boşluğu arasında sıkışık vaziyette kaldığının göstergesi olarak bilinmektedir. Bu nedenle doktorun acil olarak müdahale etmesi gerekebilir.

 

Bebeklerde Göbek Fıtığı Tedavisi

Bebeklerde meydana gelen göbek fıtığı genellikle 1 yaşına gelene kadar kendi kendine kapandığı görülmektedir. Fakat bebeğiniz 3 yaşına geldiğinde bile halen göbek fıtığı kapanmamışsa bu durum doktor kontrolü takibinde ameliyat edilebilir.

Bebeğinizin bağırsağı fıtıkta sıkışmış vaziyette ise bu durumda bekletilmeden en kısa zamanda ameliyatla tedavi edilmesi gerekmektedir. Bu sorun bebeklerde az görülen bir durumdur. Buna rağmen ciddi sağlık problemlerine de neden olabilmektedir.  Bebeklerde göbek fıtığı ameliyatı ise basit ve riski olmayan bir ameliyattır.

Konumuzla ilişkili olan yeni doğan bebekte göbek bakımı yazımız hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...