Bebeklerde Göz Çapaklanması Nedenleri ve Tedavisi

Bebeklerde Göz Çapaklanması Nedenleri ve Tedavisi

Bebeklerde Göz Çapaklanmasının Sebebi Nedir?

Bebekler yeni dünyaya geldiklerinde görme yetileri kısıtlıdır. Zamanla görme yetileri hızla ilerler, bazen de ebeveynlerini korkutan göz rahatsızlıkları ile karşılaşabilirler. Bu rahatsızlıkların en sık görüleni ise gözlerinde çapaklanmadır. Bu çapaklanma rahatsızlığının en bilinen sebebi ise doğum sırasında bebeğin doğum kanalından almış olabileceği bir enfeksiyon olabilir.

Fakat çapaklanma rahatsızlığı sonradan meydana gelmiş ise bunun sebepleri farklı olabilir. Yeni doğan bebeklerde görülen gözlerde çapaklanma genellikle göz yaşı kanallarının tıkalı olmasından kaynaklanır. Bunun yanı sıra bakteriyel veya viral enfeksiyonlarda gözlerde çapaklanmaya sebep olabilir.

 

Göz Yaşı Kanalında Tıkanıklık Problemi

Göz yaşı kanallarının tıkalı olması ile görülen çapaklanma rahatsızlığı bazen tek gözde görülürken bazen ise her iki gözde de görülebilir. Doğumdan yaklaşık 2 hafta sonra kaşların alt kısmında yer alan lakrimal bezden salgılanarak ilk göz yaşı oluşur. Göz yaşları akmaya başladıktan itibaren göz kapaklarının kenarlarındaki küçük kanallardan burna doğru akmaktadır.

Göz yaşının burna akmasını sağlayan bu kanalları örten zar, doğumdan sonra açılamamış yada sadece bir kısmı açılmış ise göz yaşları göz içerisinde birikerek enfeksiyona sebep olabilecek bir durum oluşmasına neden olur. Bundan kaynaklı olarak bebeklerin gözlerinde sarımsı veya beyaz renkte akınlar oluşmasına sebep olur. Bu akıntılar özellikle uykudan sonra kabuklaşarak bebeklerin gözlerini açamayacak derecede göz kapaklarını yapıştırabilir.
Ayrıca göz yaşı kanallarındaki tıkanıklık bebeklerde kaşıntı, gözlerinde sulanma ve huzursuzluğu da sebep olabilir.

 

Bebeklerde Gözlerin Çapaklanması Nasıl Tedavi Edilir?

Bebeklerin gözlerinden çapakları temizlemek için kaynatılıp soğutulmuş su ile pamukları bir defa kullanmak şartı ile bu suya batırılarak gözün içinden dışına doğru olacak şekilde silinir. Her silmede pamuk yenilenmelidir.

Fakat bu tedavi ile kalınıp geçiştirilmemelidir. Çapaklanma meydana geldiğinde hemen bir hekime gösterilmelidir. Çapaklanmanın sebebinin herhangi bir enfeksiyon sonucu mu, yoksa göz yaşı kanallarında oluşan tıkanıklıktan mı olduğu hakkında teşhis koyup eğer enfeksiyon soncunda oluşmuş ise yaşına uygun antibiyotik veya damlayı vermesi ve bebeğinizin rahatlamasını sağlamak için önemlidir.

Hekim tarafından verilen ilaçların kullanıldığı halde rahatsızlığın geçemem durumu olursa bunun sebebi enfeksiyondan ziyade göz yaşı kanalının tıkanıklığıdır. Hekiminiz tedavi şeklini değiştirecektir.

Bu tedavi şeklinin başında gelen ise hekim tarafından aileye öğretilecek olan masajın yapılması ve hijyen önemlidir. Bunun yanı sıra tıkanıklığın giderilmesi için hekimin vereceği antibiyotik ve kremin kullanılması ve kontrollerinin aksatılmaması önem taşımaktadır. Bu tedavi şekli ile genellikle göz yaşı kanalları altı ay ile bir yıl arasında açılmaktadır. Fakat bu tedaviye rağmen açılmaz ise cerrahi müdahale gerekecektir.

Bebeğe genel anestezi uygulanarak yapılacak olan, sondalama (probing) adı verilen bu cerrahi müdahale yaklaşık 5-10 dk kadar sürmektedir. Herhangi bir kesik yada dikiş olmadan yapılabilen bu işlem genellikle başarılı olsa da bazen başarısız olabiliyor, bu durumda 3 kez aynı işlem tekrarlanarak cerrahi müdahaleye devam edilmektedir. Üç defa yapılmasına rağmen açılmamış ise açık bir göz yaşı kanalı ameliyatı gerekecektir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...