Bebeklerde Hastalığı Önlemek ( Önlemek, Tedavi Etmekten Daha Kolay )

Bebeklerde Hastalığı Önlemek ( Önlemek, Tedavi Etmekten Daha Kolay )

Çocuklarda grip rahatsızlıklarının en fazla görüldüğü dönem Aralık ve Ocak ayıdır. Grip, çocuklarda yetişkinlere benzer belirtiler göstermekle birlikte daha hızlı gelişmektedir. Özellikle çocukların bağışıklık sistemi yetişkinlere göre daha zayıftır. Çocuklarda grip hızlı bir şekilde zatürre ve bronşite kadar yol açmaktadır. Yüksek ateş, karın ağrıları ve özellikle kusma rahatsızlıkları çocuklarda daha şiddetli geçmektedir. Kusma sebebiyle vücuttaki sıvı kaybı çok olduğu için hastanede tedavi edilmesi gerekir.

 

 

Çocuklarda Yüksek Ateş ve Halsizlik Belirtilerine Dikkat!

Çocuklar sağlığına yeteri kadar gerekli özeni gösteremeyebilirler. Bu konuda ailelerin faktörü oldukça önemlidir.  Özellikle genel durumu çok iyi olmayan çocuklar mutlaka doktora götürülmeli ve  çocuğum hasta diyerek antibiyotik gibi ilaçları doktora sormadan kesinlikle vermeyiniz. Çocuklarda grip belirtileri hafife alınmamalıdır.

√ Yüksek ve düşmeyen ateş

Halsizlik

√ Karın ağrısı

Kusma

√ Öksürük

 

 

Çocuklar Hasta İken Beslenmelerine Özen Gösterilmeli

Grip virüsüne yakalanan çocuklar doktor muayenesinden geçtikten sonra gripten şüpheleniliyorsa sümük testi yaptırılması gerekmektedir. Sümük testi ile mikrobun pozitif olup olmadığı belirlenebilir. Bu sonuç doğrultusunda gerekli tedavi yapılmalıdır. Aileler bu dönemde ilaç tedavisi dışında ek olarak çocukların beslenmesine çok daha dikkatli olmalıdır. Tedavi esnasında sağlıklı ve dengeli bir beslenme ile desteklenmezse bu tür gribal enfeksiyonlardan sonra orta kulak iltihabı ve alt solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanma olasılıkları yüksektir.

Çocukların grip döneminde hem ateş hem de beslenmeden kaynaklı olarak sıvı kaybı yaşanmaktadır. Bu nedenle sıvı alımına son derece önem verilmelidir. Düzenli ve sağlıklı beslenmeye dikkat edilmelidir. Dengeli beslenmek için özel bir menü hazırlamaya veya seçmeye gerek yoktur. Fakat çocuklara katkısız, koruyucu madde içermeyen besleyici değeri yüksek gıdalarla beslenmelidir.

 

 

Bir kez grip virüsüne yakalanan çocuk, mikrobu aldığı için bir daha kolaylıkla hasta olmayacaktır. Fakat yine de okulda sıra arkadaşının hasta olması bile çocuk için bir risk taşımaktadır. Bütün tedbirleri almış olsanız bile bu tarz durumlarda çocuklar yeniden hastalığa yakalanabilirler. Özellikle sık hastalanan çocuklar için geniş kapsamlı tahlillerin yapılması ve çocukların bağışıklık sistemini güçlendirmek için gerekli olan tedaviye hemen başlanmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...