Bebeklerde Hırıltı Neden Olur ve Nasıl Giderilir?

Bebeklerde Hırıltı Neden Olur ve Nasıl Giderilir?

Özellikle yenidoğan ve 1 yaşından küçük bebeklerde çokça rastlanan sağlık problemlerinden birisi de hırıltı oluşmasıdır. Fakat her karşılaşılan hırıltı problemi, zatürre veya bronşit hastalığı olduğu anlamına gelmez. Karşılaşılan hırıltılardan bazıları da bebeğinizin anlık veya geçici burun tıkanıklığından yada gırtlak kıkırdaklarının yeterince sert olmamasından meydana gelen geçici boğaz hırıltıları olabilmektedir. Bebeğinizde oluşan hırıltının tam olarak sebebini öğrenmek için iyi bir hekime götürülmelidir.

 

 

Hırıltı Rahatsızlığının İki Çeşidi Bulunmaktadır

 

1) Burun kıkırdaklarının yeterince sert olmaması ve elastik bir yapıda olmasından meydana gelen, 1 yaşından küçük bebeklerde oluşan anlık veya geçici burun tıkanıklığıdır. Bu hırıltı çeşidi daha çok burnundan geldiği halde, ebeveynlerde göğüsten de geliyormuş tedirginliği oluşturan zararsız hırıltılar. Bu tarz durumlarda bebeğinizin serum fizyolojik diye adlandırılan tuzlu suyla günde en az 3-5 kez burnunun nemlendirilmesi onu fazlasıyla bu problemden kurtaracaktır. 

 

2) Bebeğin larinks diye adlandırılan gırtlak kısmındaki kıkırdakların yumuşak olması sonucu meydana gelmektedir. Bebeğinizin nefes alıp verme sırasında düdük ötmesine benzer sesler çıkarmasıdır. Bu rahatsızlığın bilindik bir tedavisi yoktur. Fakat bebeğinizin yaşı ilerlemesiyle birlikte solunum yollarının gelişmesi sonucunda ortalama 1,5 yaşına geldiğinde kendiliğinden düzelmektedir. Tabi bunun yanı sıra nadiren de olsa bu durumun bazı bebeklerde 5 yaşına kadar devam ettiği de görülmektedir. Bu bir hastalığın habercisi olabileceği gibi, boğaz bölgesinde veya solunum yollarında tahriş edici bir maddenin tetiklemesi sonucu da olabilmektedir. Öksürme işlevi akciğerde oluşan enfeksiyonlardaki veya solunum yollarındaki balgamın sökülmesine yardımcı olur. Boğazın gıcıklanması gibi oluşan kuru öksürük ise zararlı bir problem olmasa da, sebebi her zaman tahmin edilemez. Halk arasında bilinen adıyla üşütme sonucu oluşan soğuk algınlığı rahatsızlığı ile meydana gelen burun akıntısının geriye kaçarak soluk borusunu tahriş etmesi ile oluşabilir. Vücudunun genel soluk borusuna farklı bir madde gitmişse bundan kurtulmanın yolu da kuru öksürme olarak görülebilir. Bebeğin bulunduğu ortamda veya yakın çevresinde sigara içiliyorsa sigaranın dumanı, çocuğun solunum yollarının tahriş olmasına sebep olarak  kuru öksürüğe neden olur. Kulak bölgesinde oluşan enfeksiyonlar da kuru öksürüğe neden olabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...