Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri

Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri

Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu, genellikle bağırsaklarda oluşan bakterilerin idrar yolu kanallarına geçerek yayılmasıyla oluşmaktadır. Yeni doğan bebeklere ise, idrar yollarındaki bozuklukların olmasıyla yada anneden kan yolu ile bulaşmayla geçebilir. İdrar yolu enfeksiyonu teşhisi konulmasını zorlaştıran bir neden de bebeklerin yaşlarının küçük olmasıdır. Erken teşhis durumunda bebeklerin böbreklerinin zarar görmesi engellenebilir.

Bebeklerde İdrar yolu enfeksiyonu belirtileri şu şekildedir.

√ İdrarda koku

√ İdrarda renk değişikliği

√ Huzursuzluk

√ Ateş

√ Kilo kaybı

√ Karın ağrısı

√ Sık ağlama

 

Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu Neden Olur?

İdrar yollarında böbreklerle üretranın bir kısmı steril yapıdadır. İdrarın asitli olması, akışının serbest olması ve idrarın boşaltımının sorunsuz olması böbreklerle üretranın steril kalmasını sağlar ve bu sistemin korunmasına neden olur. Eğer bu faktörlerin birisi bile problemse idrar yolundaki enfeksiyonun hızla oluşmasına neden olur. Bebeklerde idrarın yapılamaması buna en büyük faktördür.

Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu Teşhisi Nasıl Konulur?

Öncelikle bir hekim kontrolünde idrar kültürü tahlili ve idrar tahlili yapılmalıdır. Bebeklerde idrar alma zor olduğu için oldukça sabır isteyen bir durumdur. Kültür tahlili ve idrar tahlili sonucunda hekiminiz gerekli görüyorsa mutlaka antibiyotik tedavisine başlanmalıdır. İlaçların saatli ve dikkatli verilmesi tedavi süreci için önemli bir etkendir. Hekiminizin söylediği tedavi süreci bitene kadar ilaçların kullanımı kesilmemelidir.

Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavi Süreci

Bu rahatsızlığın tedavisi mümkündür. İdrar yolu enfeksiyonunun böbreklere karşı hassasiyeti olduğu için, bu rahatsızlık geçmezse böbrek yetmezliğine neden olabilir. İdrar yolu enfeksiyonu tekrar oluşuyorsa, bu bebekler ürolojik problemi olan bebeklerdir.

Bebekleri idrar yolu enfeksiyonundan korumak için alt temizliğine dikkat edilmesi gerekir. Bezli bebeklerin bezleri sıkça değiştirilip, ılık suyla yıkanmalıdır. Alt bölgesi önden arkaya doğru temizlenmelidir. Bu konuda kız bebeklere erkek bebeklerden daha fazla özen gösterilmelidir. İdrarının tutulmaması gerektiğini alışkanlık haline getirmeniz gerekir. Mevsim geçişlerinde viral enfeksiyonuna karşı koruma altına alınmalıdır. Bebeklerin anne sütü ile beslenmesi bu rahatsızlığa karşı koruyucu etkisi oldukça fazladır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...