Bebeklerde İshal Nedenleri

Bebeklerde İshal Nedenleri

Bebeklerde ishal, mide ve bağırsakların iltihaplanması sonucu görülmektedir. Anne sütü ile beslenen bebeklerin ishal olması anne sütü almayan bebeklere göre çok az görülmektedir. Çünkü anne sütünün içeriğinde bulunan maddeler, ishale neden olan mikroorganizmaların oluşmasını ve gelişmesini son derece engellemektedir. İshal, daha çok biberonla beslenen bebeklerde ve çocuklarda sık meydana gelmektedir.

 

 

Bebekler Neden İshal Olur?

 

Grip ya da enfeksiyon içeren başka bir hastalıktan dolayı ishal görülebilir.

√ Bebekler diş çıkarma dönemlerinde ishal olabilirler.

Belirli gıdalara karşı hassasiyetleri varsa o gıdaları tükettiklerinde ishal olabilirler.

√ Bebeklerin veya çocukların çok fazla meyve ve meyve suyu tüketmeleri ishal yapabilir.

Bebeklerin ve çocukların virüs, bakteri veya parazit kökenli enfeksiyonlara kapılmaları ishale yol açabilir.

√ Belli bir hastalık tedavisi için kullanılan antibiyotikler bebekleri ve çocukları ishal yapabilir.

Genel olarak turist ishali olarak da bilinen koli basili, bebeklerde ve çocuklarda ishale neden olur. Kanalizasyon sularının bulaştığı gıdaların tüketilmesi sonucu veya çocukların bu sulara temas etmesiyle bulaşmaktadır.

√ Çocuk ve bebek kakasında ishal rengi yeşil olur. İshalin şiddetini tespit etmeye yardımcı olan durum ise ishalin ne kadar sıklıkta yapıldığıdır.

 

 

Bebeklerde İshal Belirtileri

 

√ Bebeğiniz sık ve sulu bir şeklide kaka yapıyorsa ( Günde 3 defadan fazla sulu kaka yapması )

√ Bebeğinizin kaka sıklığı ve miktarı arttıysa

√ Dışkısı sümüksü bir yapıya sahipse

√ Karın ağrısı mevcutsa

√ İştahsızlık oluşmuşsa

√ Vücut sıcaklığında artış meydana gelmişse

√ Bu belirtilerle beraber bebeğinizde kusma başlamışsa ishal olduğunu anlayabilirsiniz.

Bebeklerin ishal olması genellikle bulaşıcı hastalıklara bağlı olarak geliştiği görülmüştür. Özellikle yaz mevsiminde besin zehirlenmesi sonucu bebeklerde ve çocuklarda ishal görülmektedir. Gıda zehirlenmeleri de sağlık kurallarına uygun olarak hazırlanmamış ya da uygun koşullarda saklanmamış besinlerin tüketilmesi sonucu oluşmaktadır. Ayrıca yaz mevsiminin gelmesiyle meyve tüketiminde artış olur ve bu durum bebeklerde ve çocuklarda sık ishal olmasına neden olur.

Bebeklerde ve çocuklarda kusma ve ishal çok hızlı bir şekilde mineral ve sıvı kaybına yol açmaktadır. Küçük bebeklerde sıvı kaybı daha hızlı olmaktadır. Bebekler ve çocuklar sıvı kaybını yetişkin insanlara göre çok zor atlatabildikleri bir durumdur. Bebeklerde ishal birkaç gün ya da bir hafta devam edebilir. Su ve tuz kaybını önlemek için beslenmesinde yapılan değişikliklere rağmen ishalin geçme süresi 10 gün olduysa tehlikeli bir ishal çeşidi olabilir. Böyle durumlarda mutlaka doktora başvurunuz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...