BEBEKLERDE İSİLİK TÜRLERİ

BEBEKLERDE İSİLİK TÜRLERİ

İsilik ter kanallarının tıkanması sonucu vücutta kabarcıkların ve gözeneklerin kapanması sonucu oluşan deri döküntüleridir. Özellikle yaz aylarının sıcak havasından kaynaklanır ve çoğunlukla bebeklerde görülür. Bebeklerde isilik ciddi bir problem değildir ve 3 – 4 günde kendiliğinden geçer.

Kışın da kalın giydirilen bebeklerin terlemesiyle ortaya çıkar. Çoğunlukla bebeklerde görülmesinin sebebi gözeneklerinin yetişkin bireylere oranla daha küçük olması ve terleri gözeneklerden atmalarının zorluğudur. Bebeğin terli bırakılması ve yıkanmaması başka bir etkenidir.

İsilik genellikle karın ve göğüs kısmında, kol ve bacakların bükülen, popoda, yüz ve alın çevresinde, göz kapağı ve burun kısmında görülür. Bebeklerde isilik 3 farklı türde görülür. Bunlar;

  • Miliaria kristalina, deri pullanır ve küçük sulu şişlikler görülür.
  • Miliaria rubra, bunda da küçük sulu şişliklerin görülmesinin yanı sıra küçük kırmızı izler oluşur.
  • Miliaria profunda, deri ile ayni renkte küçük şişlikler görülür ve kolay patlar.

Bebeğinizde isilik oluşmuşsa eğer üstünü çıkarın ve vücudunun hava almasını sağlayın daha sonrasında ılık bir banyo yaptırın. Banyo yaptırırken isilik olan bölgesi hafif bir şekilde set cisimler kullanmadan yıkayın. Yaz aylarında bebeğinizi güneş görmeyen odaya yatırarak isilik oluşumunu önleyebilirsiniz. Ayrıca iç çamaşırlarını pamuklu seçmelisiniz. Bebeğinizi terli bırakmamalı ve sürekli banyo yaptırmalısınız. Eğer bebeğinizin isiliği geçmemiş ve üstelik ateşlenmişse doktora başvurmalısınız ve kaşıntısı varsa bebeğin bunu doktora belirterek kaşıntı giderici krem almalısınız.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...