Bebeklerde Kabızlık Problemi Nasıl Giderilir?

Bebeklerde Kabızlık Problemi Nasıl Giderilir?

Bebeklerde kabızlık problemi 3-4 gün içinde bir kez fazlaca zorlanarak sert kaka yapması şeklindedir. Kabızlığa genetik yatkınlığın yanında beslenme şekli, kullanılan ilaçlar veya demir vitamini damlaları neden olabilir.

Bebeğinizi sadece anne sütü ile besliyorsanız günde iki defa bir çay kaşığı doğal sızma zeytin yağı içirebilirsiniz. Eğer bebeğinizi formül mama ile besliyorsanız, mamanın hazırlanış şekline özen gösterin. 30 ml suya bir ölçek olan ölçünün dışına çıkmayınız. Mamasına yine günde iki kez bir çay kaşığı olmak üzere sızma zeytin yağı ekleyin.

Bunların yanı sıra bebeğinizin bağırsaklarının çalışmasını hızlandırmak için bebeğinizi yatırıp bacaklarından tutarak bisiklet sürermiş gibi hareket ettirin. Buda kabızlık probleminin giderilmesine yardımcı olacaktır.

Gaz problemi olan bebeklerin yüz ütü yatırılarak (yanından kesinlikle ayrılmadan) ayak hareketleri ile gaz çıkarılması sağlanabilir. Bebeğinize masaj da yapabilirsiniz.

Ek Gıdaya Geçildiğinde Kabızlığa Dikkat

 

Bebeklerde ek gıdaya geçildiği sırada kabızlık problemi yaşanabilir. Peki kabızlık problemi nasıl giderilir?

√ Ek gıdaya geçildiğinde az miktarda vermeye başlayın, bir anda fazla vermeniz bebeğinizin sindirim sistemini zorlayacaktır.

√ Ek gıdalardan muz, havuç, patates, pirinç, şeftali ve kullanılan demir vitamini damlaları kabızlığa sebep olabilir.

Bebeklerde Kaka Yapma Düzeni

 

⇒ Bebeklerde günlük yapılan kaka sayısı genetik yapısına ve beslenme şekline göre değişkenlik gösterebilir. Yeni doğan bebekler ilk günlerinde sık sık yeşilimsi ve siyah renkte kaka yaparlar. Bu zamanla sarı renge döner yada koyu yeşilde olabilir.

⇒ Anne sütü ile beslenmekte olan bebeklerde kaka sayısı hafta bir olabileceği gibi tam tersi bir şekilde günde 4-5 kez de olabilir. Bu gayet normal bir durumdur. Genellikle kakalarının rengi de sarı renktedir.

⇒ Hazır süt verilen bebeklerde ise kabız olmadıklarında günde 3-4 kez kaka yapmaları normal karşılanır. Bu bebeklerin kaka rengi de sarı veya yeşil renktedir.

Ek gıdaya geçildiğinde ise yedikleri gıdaya göre kaka rengi ve sertliği de değişkenlik gösterebilir. Mesela havuç yedirdiğiniz de kaka rengi turuncu olabilir. Ayrıca demir vitamini damlaları da kakanın sertleşmesine ve renginin siyahlaşmasına sebep olabilir.

⇒ Herhangi bir antibiyotik kullanımında dışkı sayısında artış olursa vakit kaybetmeden hekiminize başvurmalısınız.

⇒ Bebeğinizin kaka sayısı günde 7 den fazla ve sulu şekilde ise yine hekiminize götürmelisiniz.

Ayrıca bebeğinizde oluşan pişiklere de çok dikkat etmelisiniz. Çünkü pişik ileri düzeyde gelişirse, yaralara, aşırı tahriş ve acıya neden olabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...