Bebeklerde Kalça Çıkıklığı

Bebeklerde Kalça Çıkıklığı

Bebeklerde kalça çıkığının nedeni henüz tam olarak belirlenememiştir. Kalça çıkığı riskinde artışa sebep olan unsurlardan bazıları anne rahmindeki amniyon sıvısı miktarının düşük olması, ters doğum sonucu ve ailede kalça çıkığı olan varsa genetik faktörler olarak bilinmektedir. İlk gebelikte rahim, henüz tam olarak gevşemediği için bebeğe baskı uygulaması sonucu kalça çıkıklığı görülebilmektedir. Bu nedenle ilk gebeliklerde kalça çıkıklığı görülme olasılığı daha fazladır. Bebeklerde kalça çıkıklığı, doğuştan gelen çeşitli sendrom ve rahatsızlıkların bir parçası da olabilir.

 

 

Gelişimsel kalça çıkığı için risk faktörleri nelerdir?

Kalça çıkıklığı rahatsızlığı kız bebeklerde erkek bebeklere nazaran daha fazla görülmektedir. Sonuç olarak erkek kız bebek olarak ayırt etmeksizin kalça çıkıklığı olup olmadığına bebekler doğduktan sonra düzenli kontrollerin yapılması gerekmektedir. Bebeklerde kalça çıkıklığı riskini artıran ve sebep olan bazı faktörler vardır. Bunlar;

√ İlk gebeliklerden doğan bebekler

İkiz, üçüz gibi çoğul gebelikler

√ Doğum esnasında makat pozisyonunda geliş

Ailede kalça çıkığı öyküsü

√ Oligohidramnioz yani amniyon sıvısı miktarının az olması

Bebeklerin sıkı bir şekilde kundaklanması

 

 

Bebeklerde Kalça Çıkıklığı Belirtileri

Bebeklerde kalça çıkığı durumunda herhangi bir belirti olmayabilir. Bu nedenle bebeğin doğumundan sonra düzenli olarak kontrollerinin yapılması erken teşhis edilmesi anlamında çok önemlidir. Bebeklerde kalça çıkıklığı rahatsızlığı çeşitli belirtilerle gösterebilir. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz.

İki bacağın uzunluğunun birbirinden farklı olması

√ Kalça eklemi hareketlerinde kısıtlılık olması, yani bacakların dışa doğru açılamaması

Kalça ve bacaklardaki deri katlantılarının sayı ve şeklinde bozukluklar

√ Oturma, emekleme, yürüme gibi fonksiyonları içeren kaba motor gelişiminin geri olması

Yürüyen bebeklerin yürümesinde aksama görülmesi

√ Kalça eklemi hareket ettirildiğinde tık sesi duyulması

Bebeklerde kalça çıkıklığı rahatsızlığının tedavi edilmemesi; kalça ekleminde kalıcı bozukluğa bağlı farklı şikayetlere sebep olmaktadır. Bu şikayetler şunlardır:

√ Yürümede aksaklık, topallama

Kalçada genç yaşlarda başlayan ağrı semptomları

√ Eklemlerin aşınması sonucu erken dönemde kireçlenme oluşması

Eklem hareketlerinde kalıcı kısıtlılık yaşanması

Konumuzla ilişkili olan bebekler ne zaman yürümeye başlar yazımız hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...