Bebeklerde Karın Ağrısı

Bebeklerde Karın Ağrısı

Bebeklerde karın ağrısı, herhangi bir şey neden olmaksızın bebeğin aşırı ve sık ağlamasına neden olan özellikle yeni doğan bebeklerin ilk aylarında sık görülen bir problemdir. Bu ağrılar ebeveynleri endişelendirmesin. Sadece ebeveynlerin bu dönemde ne yapmaları ve nasıl davranmaları gerektiğini bilmeleri son derece önemlidir.

 

 

Bu problem genellikle bebeğin biberon emdikten sonraki zaman içerisinde meydana gelmektedir. Özellikle 0-6 ay arası bebeklerde daha sık görülmektedir. Bu ağrıların nedenleri kolik bebekten reflüye ye kadar gitmektedir. Bebekler konuşmaya başlamadan önce karşılaştığı bu problemi anlatamadığı için, huzursuzluk ve şiddetli ağlamayla kendini gösterir.

 

Karın Ağrısı Çeken Bebeğinize Yapılması Gerekenler

Bebeğinizin karın ağrısı meydana geldiğinde bununla beraber diğer bazı belirtiler görülebilmektedir. Karın ağrısı çeken bebekte şiddetli ağlama ve gaz sancısı da oluşabilmektedir. Bu ağrıların ana temeli karın bölgesinde bulunan spazmlardır. Ağrı sürecinde bebekte yüz kızarması,karında şişlik,  yumruklarını sıkma ve ayaklarını karnına doğru çekme gibi belirtiler de görülebilir.

Bebeğinizin bu problemine yardımcı olmak için yapmanız gerekenler aşağıdaki gibidir. 

√ Bebeğinizi narin bir şekilde hareket ettirebilirsiniz. Sıcak bir banyo yaptırıp rahatlamasını sağlayabilirsiniz. Bulunduğu odadaki fazla ışıkları kapatıp karanlık bir yerde rahatlamasına yardımcı olabilirsiniz.

√ Bebeğin karın bölgesine masaj yapınız. Bebeğin karnına badem yağı yada buna benzer faydalı yağlar ile masaj yaptıktan sonra ılık havlu koyarak rahatlatabilirsiniz. Bebeğinize yaptığınız masajı mutlaka saat yönünde yapınız. Ayrıca bu masaj bebeğin bağırsaklarındaki gazın çıkmasına da faydalı olacaktır.

√ Sıcak su torbası ile uygulama yapınız. Sıcaklık bebeğin bağırsaklarının rahatlamasına ve karın bölgesinde bulunan spazmların azalmasına neden olur.

√ Süt tozu kullanımına dikkat ediniz. Mama yaparken bebeğinizin kullandığı biberonun içine su miktarını dengeli koymanız gerekmektedir. Aksi taktirde biberonun dibinde kalan süt tozları bebeğin rahatsızlanmasına sebep olabilir.

√ Bebeğinize dengeli beslenme programı yapınız. Bebeğinizi karın ağrısından korumak için sık sık ve az miktarda besleyiniz. Öğünleri arasındaki saat dilimi en az 2 saat olmalıdır ki sindirimi kolay olsun. Sütten başka bir şeyle beslemeyiniz. Özellikle meyve suyu gibi içeceklerden uzak tutunuz.

Yeni doğan bebeklerde meydana gelen karın ağrısından dolayı bebekte aşırı ağlama ve gaz sancısı da görülebilmektedir. Bu ağrıların sebebi karın bölgesinde bulunan spazmlardır.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...