Bebeklerde Kist Oluşumu

Bebeklerde Kist Oluşumu

Bebeklerde kist oluşumu genellikle anne karnında ultrason çekimi sonucu teşhis edilebilmektedir. Bebeklerde oluşan kistlerin iyi huylu ve kötü huylu olma olasılıkları mevcuttur. Halk arasında yetişkin bireylerde duyduğumuz kist, aslında bebeklerde de görülebilmektedir. Kistlerin birçok çeşidi bulunmaktadır. Bu kistlerin çoğu bebek anne karnında iken tespit edilebilmektedir.

 

 

Bebeklerde görülen kist oluşumu yetişkinlerde oluşan kist oluşum nedenlerinden kaynaklı olarak da meydana gelmektedir. Bebeklerin anne karnında gelişim gösterdiği haline embriyo denilmektedir. Embriyo gelişimi döneminde bebekte oluşabilen anormal durumlar sonucunda organların içinde sıvı dolu kesecikler oluşması bebekte ultrason çekimi neticesiyle kist teşhisi konulmaktadır. Oluşan kistlerin içinde sıvı veya yarı katı durumda olan sıvılar meydana gelmektedir. Dış yüzeyi ise bir zar ile kaplı olan kesecik halinde olmaktadır. Anne karnındaki gelişim süreci devam eden bir bebeğin dokuları üzerinde kistler oluşabilmektedir.

 

Bebeklerde Yaygın Görülen Kist Çeşitleri

 

√ Koledok kisti

√ Kemik kistleri

√ Hidatik kist

√ Beyin kistleri

√ Böbrek kistleri

√ Pankreas kistleri

√ Over kistleri

Bebeklerde yaygın olarak görülen hidatik kistleri parazitlerin neden olduğu ve anneden bebeğe geçebilen kist çeşitidir. Hidatik kistleri hayvan dışkısından insanlara bulaşabilen gebelik döneminde oluşması sonucunda anne karnında olan bebek bu paraziti kapar. Bebeğin bu paraziti kapması sonucu ise hidatik kist oluşumu görülür.

Bebeğin anne karnındaki gelişimi sırasında anne adayına çeşitli testler uygulanmaktadır. Bu testlerin anneye uygulanma amacı ise anne karnındaki bebeğin nasıl gelişip gelişmediğini kontrol etmektir. Ultrason çekimi yapıldığında da bebeğin anne karnında olduğu dönemde organlarında herhangi bir kist olup olmadığı rahatlıkla tespit edilebilmektedir.

 

Bebeklerde Kist Oluşumu Nedenleri

Bebekler anne karnında iken dönem dönem gelişim göstermektedir. Organların üzerinde kist oluşmasının da çeşitli sebepleri bulunmaktadır. Anne karnında bulunan embriyonun gelişimi sırasında görülen anormal durumlar kistlerin oluşmasına neden olmaktadır. 

Anne karnındaki bebeğin gelişim sırasında beyinde kist saptanması gebeliğin ilk haftalarında görülebilmektedir. Bebekte oluşan beyin kistlerinin zamanla kendiliğinden geçmesi beklenmektedir. Kendiliğinden geçmeyen beyin kistleri bebeğin ileri zamanlarında gelişim göstermesini engellemektedir.

Böbreklerde oluşan kistlerin neden oluştuğu konusunda henüz bir sonuç saptanmamıştır. Bu nedenle böbreklerde oluşan böbrek kistlerin nedeni saptanmamış olsa dahi doğumdan sonra bebeğin idrar yollarını olumsuz etkiler ama tedavi sonrasında olumlu neticeler alınmaktadır.

Bebeklerin gelişim süresi ultrason takibinde yapılırken görülen deri kistlerinin oluşum nedeni ise kıl kökleri olarak geçmektedir. Genellikle bu kist çeşidinin zararsız olduğu ve tedavisinin doğumdan sonra yapılabilecek olduğu saptanmıştır.

Konumuzla ilişkili olan hafta hafta anne karnında bebek gelişimi yazımız hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...