Bebeklerde Krup Hastalığı

Bebeklerde Krup Hastalığı

 

Bebeklerde krup hastalığı, bebeklerin ses tellerinin şişmesi ve bu şişliklerin gırtlak ve çevresini saran viral bir enfeksiyondur. Krup hastalığı genellikle bebeklerde soğuk algınlığına neden olabilen bir hastalıktır. Bazen de ciddi solunum yolu hastalıklarına neden olabilmektedir.

 

 

Krup hastalığı genellikle ilkbahar ve sonbahar da bebeklerde sık görülebilen bir hastalıktır. Bu hastalık daha çok üst solunum yollarında görülmektedir. Bebeklerde burun akıntısı, boğaz ağrısı, ateş ve huzursuzluk olarak kendini göstermektedir. Bebeklerde krup hastalığı tedavi edilmeyip ilerlediği zaman bronşlara, gırtlak ve nefes borusuna kadar olumsuz yönde etkilemektedir. Ciddi belirtileri olarak bebeklerde ilerleme gösterdiğinde nefes alıp verirken hırlama sesleri gelmektedir. Bebeklerde ve çocuklarda şiddetli öksürük ve ses kısıklığı yapmaktadır. Bu durum daha çok geceleri bebekler uyurken meydana gelmektedir. Krup hastalığı normal seyrinde devam ediyorsa genellikle 1 hafta içerisinde bebekler ve çocuklar iyileşir. Fakat hastalığın etkisinden dolayı meydana gelen öksürüğün geçmesi biraz daha zaman alabilir.

Bebeklerde krup hastalığı öksürme ve hapşurma yolu ile başkalarına bulaşabilir. Önlemi alınmadığı sürece krup hastalığı sık sık tekrarlayabilir. Bu hastalık bebeğinizde çok sık tekrarlıyorsa mutlaka uzmanlar tarafından sebebinin araştırılması gerekmektedir. 

Krup hastalığı, genellikle 5 yaşından küçük bebeklerde ve çocuklarda görülmektedir. Bebeklerde bu hastalığın görülme nedeni hava yollarının dar olmasıdır. Herhangi bir tahlile teste gerek kalmadan doktorun muayene etmesi sonucu hastalık belirlenebilir.

 

Bebeklerde Krup Hastalığının Belirtileri

 

√ Şiddetli öksürük

√ Boyun bölgesinde şişme

√ Solunum yollarında şişme

√ Ateş

√ 1-2 saat devam eden nöbetler

√ Zor nefes alıp verme

√ Ses Kısıklığı

√ Nefes alırken içten gelen sesler

√ Yutkunma da güçlük çekme

√ Öksürme esnasında ağrı oluşması

 

Bebeklerinizi Hangi Durumlarda Acil Doktora Götürmelisiniz?

 

√ Bebeğinizin ateşi yükselmişse,

√ İdrarını çok az yapıyorsa,

√ Nefes alıp vermede hırıltı sesi geliyorsa,

√ Bebeğinizin ağzında kuruluk varsa,

√ Sürekli uyku hali varsa,

√ Anormal derecede hızlı nefes alıp veriyorsa,

√ Nefes almada güçlük çekiyor ve buna bağlı olarak konuşamıyorsa,

√ Cildinde, dudaklarında ve tırnaklarında morarmalar oluşmuşsa hemen doktora götürmeniz gerekmektedir.

 

Bebekleri Krup Hastalığından Koruma Yolları

Krup hastalığı bulaşıcı bir hastalıktır. Bu nedenle bebeklerinizi soğuk algınlığı olan diğer insanlardan mutlaka uzak tutunuz. Bebeğinizin veya çocuğunuzun ellerini sık sık hijyenik bir şekilde yıkamalısınız. Bebeğinizin kişisel hijyenik bakımlarına özen göstermelisiniz. Özellikle bebeklerin solunum yollarını olumsuz yönde etkileyen sigara dumanından korumanız son derece önemlidir.

Konumuzla ilişkili olan bebeklerde hırıltı neden olur ve nasıl giderilir yazımız hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...