Bebeklerde Kulak Enfeksiyonu

Bebeklerde Kulak Enfeksiyonu

Bebeklerde kulak iltihabı, sıkça rastlanan bir enfeksiyondur. Genellikle bebeklerin 6 yaşına kadar sinüzit, boğaz ağrısı ve soğuk algınlığı gibi hastalıklar geçirmesi orta kulak iltihabına neden olmaktadır. Bebeklerde kulak iltihabı bulaşıcı bir enfeksiyon değildir. Fakat bulaşıcı hastalıkların neden olduğu bir enfeksiyon türüdür. Bebeklerde östaki borusu kısa olduğundan dolayı solunum yoluna bağlı hastalıklarla sık karşılaşırlar. Bebeklerin grip enfeksiyonuna bağlı burun tıkanıklığının giderilmemesi yani bebeklerin burnunun iyi temizlenmemesi kulak iltihabına neden olur.

 

 

Bebeklerde Kulak İltihabı Bulunup Bulunmadığını Nasıl Anlaşılır?

Bebeğinizin ruh halindeki değişikliklere ve huzursuz olup olmadığına dikkat edilmelidir. Bebeğiniz normal zamana göre daha fazla ağlıyor ve huzursuzsa, bir ağrısı olduğunu hissettiriyorsa ve yakında soğuk algınlığı geçirmişse kulak enfeksiyonu olduğundan şüphe edebilirsiniz.

 

Bebeklerde Kulak Enfeksiyonu Belirtileri

 

İshal ve Kusma

Bebeklerde kulak iltihabını tetikleyen bazı bakteriler mide bağırsak sistemini bozabilir ve bu durum ishal ve kusmaya neden olabilir.

 

Bebeklerin Kulak Bölgesini Oynaması

Bebeğiniz ellerini sürekli olarak kulağına götürüyorsa bu durum bebeğin acı ve ağrı çektiğini göstermektedir.

 

Uyku Düzensizliği

Bebeğiniz kulak iltihabına bağlı olarak huzursuzluk yaşayabilir ve bu durum uyku düzeninin bozulmasına neden olur.

 

Kulak Akıntısı

Bebeklerde meydana gelen kulak iltihabı, bazı bebeklerde vücut dirençsizliğinden kaynaklı sarı yada beyaz sıvılar akabilir.

 

İştahta Azalma

Bebeklerde kulak iltihabı, yutkunmada ve besinleri çiğneme de güçlük çekmesine ve bu durum bebeğin iştahının azalmasına neden olur.

 

Kulakta Kötü Koku Oluşması

Bebeklerde kulak enfeksiyonunun oluşması kötü kokuya da neden olmaktadır.

 

Yapılan araştırmalara göre bebeklerin % 24 ünün ilk bir yıl içinde en az bir kere kulak enfeksiyonuna maruz kaldığı, % 50 sininde 3 yaşından önce en az bir kez kulak enfeksiyonuna maruz kaldığı saptanmıştır. 

 

Bebeklerde Kulak İltihabı Nedenleri

Bebeklerdeki enfeksiyonlara genellikle bakteriler ve virüsler neden olmaktadır. Bebeklerin kulak zarının arkasında biriken sıvı bakterilerin çoğalmasını hızlandırır ve bölgenin enfeksiyon kapmasına sebep olmaktadır.

Normalde kulak zarının arkasında biriken sıvı, östaki borusu yardımıyla boşalır. Soğuk algınlığı gibi hastalıklar östaki borusunu tıkar. Bu durum sıvının o bölgede birikmesine neden olur. Bakteriler ve virüsler karanlık ve nemli ortamlarda hızla üredikleri için bu bölge bakterilerin hızla üreyeceği ortamdır.

 

Bebeklerde Kulak İltihabı Tedavisi

Yukarıda ele aldığımız belirtiler bebeğinizde mevcutsa kulak iltihabı olduğunu düşünüyorsanız mutlaka bir doktora başvurmalısınız. Kulak iltihabının aşamasına göre doktorunuz bebeğinize uygun tedaviyi belirleyecektir. Şiddetli olmayan bir kulak enfeksiyonu iyi bir bakım sonrası kendiliğinden geçebilir. Fakat şiddetli kulak iltihabı oluşmuşsa bebeğiniz mutlaka antibiyotik tedavisi almalıdır. Antibiyotiklerin sıkça kullanımı doğru olmadığından dolayı doktorunuzun yazmadığı ilaçları kendiliğinizden gidip almayınız.

Konumuzla ilişkili bir enfeksiyon türü olan bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu yazımız hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...