Bebeklerde Kusma Nedenleri

Bebeklerde Kusma Nedenleri

Bebeklerde kusma sıklığı kimisinde az iken, kimi bebek sık sık ağız dolusu kusar. Bebeklerde kusma genellikle doğduktan sonra ki ilk aylarda, bebek beslendikten bir süre sonra kusmaya başlarlar. Çünkü yeni doğanlarda yemek borusuyla mide arasındaki sfinkter yani yemek borusunun açılıp kapanmasında görev alan kas olgunlaşmamıştır.Bu nedenle atılamayan mukus kusma yolu ile dışarı atılır. Daha büyük bebeklerde ise, besleme sırasında süte hava karışması ya da mama yemek borusundan yukarı doğru çıkabilir. Bebeğinizde böyle bir durum varsa, bebeğinizin besleme şeklini tekrar gözden geçirmeniz gerekmektedir. Çünkü bebekleri yanlış besleme şekilleri bebeğin kusmasına yol açmaktadır. Bebeğinizi emzirme sırasında dışarıdan hava yutması, bebeğin annesini çok yavaş veya çok hızlı emmesi ve bebek beslendikten sonra gazının çıkartılmaması kusmasına neden olmaktadır.

 

 

Bebekler Kusarken Ne Yapılmalı?

√  Bebeğinizin beslenmesine dikkat ettiğiniz halde hala kusuyorsa, kusarken bebeğinizi yan çevirebilirsiniz veya yüzüstü yatırarak yardımcı olabilirsiniz.

√  Bebeğinizin kusma rahatsızlığı sonlanana kadar katı gıdalar vermemeye çalışın.

√  Bebeğiniz kustuktan sonra ağzının içini kusma sonrası kalan yabancı cisimlerden temizleyiniz. Temizleme işini işaret parmağınızla nazik bir şekilde yapabilirsiniz.

√  Bebeğiniz şiddetli ve aşırı bir şekilde, günde 3 defadan fazla kusuyorsa, kusmuğunda kan veya yeşil renkli safra bulunuyorsa, kusma ile birlikte ateş, öksürük ve diğer enfeksiyon belirtileri mevcutsa hemen doktora götürüp gerekli ilaç tedavisine başlatılmalıdır.

 

 

Bebeklerin Kusmasını Önlemek İçin Neler Yapılmalı?

√ Bebeğinizi emzirirken ya da emzirdikten sonra hemen yatış pozisyonunda tutmayın, mümkün olduğu kadar bebeğinizi dik oturtun.

Bebeğinizi gereğinden fazla doyurmayın. Aksi takdirde fazla beslendiği besinleri kusabilir.

√ Bebeğinizi emzirdikten sonra hareket ettirmemeye çalışın, özellikle zıplatmayınız.

Bebeğiniz ağlarken emzirmeye çalışmayın. Bebek ağlarken onu emzirmeniz fazla hava yutmasına sebep olacaktır.

√ Bebeğinizin gazını, besleme esnasında veya besleme  öncesinde de çıkarabilirsiniz. Bunun için öğün sonrasını beklemenize gerek yok.

Bebeklerin ilk 3-4 aylık dönemlerinde, kusmuklarıyla boğulma riski bulunmaktadır. Bebeklerin kusmuklarıyla boğulma riskleri 3. aydan itibaren yavaş yavaş azalma gösterir. Uzmanlar boğulma riskini ortadan kaldırmak ve ya en aza indirmek için ebeveynlere bebeklerini sırt üstü ve yan pozisyon da yatırmaları gerektiğini vurgulamaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...