Bebeklerde Kusma Problemi

Bebeklerde Kusma Problemi

Bebeklerde kusma problemi, genellikle annelerin sıkça karşılaştığı sorunlar arasında yer almaktadır. Bebeklerin fazla beslenmesi sonucunda genellikle kusma görülür. Mamayla beslendikten sonra ve emzirmeden sonra bebeklerin kusması olağan bir durumdur. Fakat bu anneler için çok hoş bir durum değildir. Bebeklerde kusma normal mi yoksa bir hastalığa mı işaret ediyor sorusu tüm annelerin endişelenmesine neden olmaktadır.

Her bebekte görülebilen kusma aslında normal bir durumdur. Yaklaşık bebeklerin %80 i doğduktan sonra ilk 3 ay sıklıkla kusabilir. Fakat kusma bazen de bazı hastalıkların habercisi olabilir. Bu durum kusmanın şiddetine, miktarına ve ne kadar sıklıkla olduğuna bağlıdır. 

 

 

Bebeklerde Normal Kusma

Bazı bebekler zaman zaman az miktarda kusarken, bazen de dolu dolu kusabilir.  Bu tarz kusmalar genellikle bebek doğduğundan ilk 3 ayda bebeğin fazla beslenmesine bağlı olarak gerçekleşir. Çünkü yeni doğan bebeklerde yemek borusuyla mide arasındaki kaslar tam olarak olgunlaşmamıştır. Bu nedenle atılamayan mukus kusma yolu ile giderilir. Daha büyük bebeklerde ise mama veya sütün içerisine karışan havadan dolayı besinler yemek borusundan yukarı doğru çıkar ve kusma meydana gelir. Bebeğinizde bu gibi problemlerle karşılaşıyorsanız beslenme şeklinizi ve programınızı yeniden planlayabilirsiniz. Çünkü yanlış beslenme bebeklerin kusmasına neden olur. Bebeğiniz emerken hava yutması, gazının çıkartılmaması, yavaş veya hızlı emmesi kusmasına sebep olur. Bu durumları gözden geçirerek dikkat etmeniz fayda sağlayacaktır. Bu şekilde kusan bebekleriniz için endişe yaratmamanız gerekir. Çünkü bebeğiniz büyüdükçe kusma problemi de ortadan kalkacaktır.

 

Bebeklerde Kusma Nedenleri

Bebeklerde kusma reflü habercisi olabilir. Mide borusunun mideye bağlandığı yerde olan kasılma yetersizliği reflü hastalığına yol açar. Bebeğin doğumundan 1 veya 2 hafta sonra başlayabilen reflü, bebek büyüdükçe azalır. Anneler bebeklerini besledikten sonra yaklaşık 30 dakika kadar dik tutabilirse reflü hastalığının önüne geçebilirler. Fakat bu durum karşısında bebek kilo almıyorsa mutlaka bir doktora başvurmalısınız.

Yemek borusunun mideye bağlı olduğu uç kısmı kapalıysa bu sorun bebeğin şiddetli kusmasına neden olur. Çünkü alınan besinler yemek borusunda birikiyor ve bu da bebekte morarma, nefes alamama ve kusmasına neden oluyor.

Bebeğin kusması bazı hastalıklardan da kaynaklanıyor olabilir. Bu durumda sebebi araştırılıp hastalığın tedavisine başlanmalıdır. Sadece mide bulantısı için tedavi uygulanırsa yalnızca kusma problemi çözülmüş olur. Oysa ki burada önemli nokta bebeğin kusmasına neden olan hastalığın teşhise koyulup ona uygun tedavi yapılmasıdır. Doktorunuza danışmadan kusma ilaçları kullanmayınız. Bebeğinizin yaşına ve hastalığına uygun olan ilacı doktorunuz mutlaka verecektir.

 

Bebeğin Kusması Nasıl Önlenir?

 

√ Bebeğinizi besledikten sonra hoplatma gibi hareketlerden kaçının.

√ Bebeğinize gereğinden fazla yedirip, içirmeyin.

√ Bebeğinizi besledikten sonra veya beslerken yatırmamaya çalışın ve dik tutun.

√ Bebeğiniz ağlarken onu beslemeyin. Aksi taktirde hava yutar ve kusmasına neden olur.

Kusma nedenlerinden biri olan bebeklerde reflü rahatsızlığı yazımız hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...