Bebeklerde Kuyruk Sokumu Açıklığı

Bebeklerde Kuyruk Sokumu Açıklığı

Bebeklerde kuyruk sokumu açıklığı, kuyruk sokumu kemiğinde meydana gelir. Kuyruk sokumu kemiğinde küçük yada büyük açıklıkların oluşması olarak belirti verir. Bebeklerde kuyruk sokumu açıklığının genelde çoğunluk kısmı doğuştan meydana gelen bir durumdur. Bebeklere zarar vermeyen bu açıklığın fark edilmesi çok zordur. Kimi bebeklerde küçük bir açıklık olarak oluşan ama fark edilemeyen kimi bebeklerde ise kuyruk sokumu açıklığından dolayı oluşan oyuklarda kıl çıkması ile dikkat çekilip fark edilebiliyor.

 

 

Bebeklerde Kuyruk Sokumu Açıklığı Belirtileri

Bebeklerde kuyruk sokumu açıklığı olan bölgenin kızarık olması ve bölgede oluşan şişlik kuyruk sokumu açıklığı belirtilerindendir. Kuyruk sokumu açıklığı olan bölgeden akıntılar gelmesi ve bölgenin aşırı hassas olması da bu rahatsızlığın belirtileri arasında yer almaktadır. Küçük bebekler bu rahatsızlığın verecek olduğu olumsuz etkileri küçük olduklarından dolayı hissedemezken, ilerleyen zamanlarında bacaklarını hareket ettirdikleri zaman ağrılar meydana gelir ve idrarını tutamaz hale gelebilirler. Bu nedenle bebekler büyümeden erken teşhis edilmesi ile tedavi edilmelidir. 

 

Bebeklerde Kuyruk Sokumu Açıklığı Nedenleri

Bebeklerde kuyruk sokumu açıklığının olması genellikle genetik yapılarından dolayı meydana geldiği tespit edilmiştir. Bebeklerde kuruk sokumu açıklığı riskli bir rahatsızlık değildir. Herhangi bir hastalığın belirtisi olarak ta ortaya çıkmayan kuyruk sokumu açıklığı bazen de oluşan açıklık zamanla bölgenin çukurlaşmasına neden olabiliyor ve çukurlaşan bölgenin içinde kıl birikmesi görülebiliyor. Bu çukurlaşma da kıl birikmesinden dolayı enfeksiyon oluşma riski de artabiliyor. Enfeksiyon kapan bölgeden ise akıntılar gelebilmektedir.

Bebeklerde kuyruk sokumu açıklığı çok nadir olarak omuriliğe de kadar ulaştığı görülebilmektedir. Kuyruk sokumu açıklığı bebeklerin ergenlik döneminde kist veya buna benzer yapıya dönüşebilmektedir. Bu durumda açıklık meydana gelen bölgede enfeksiyon oluşmaması için cerrahi müdahale uygulanması gerekebilir. Oluşan kistse cerrahi müdahale ile kistin içi boşaltılması gerekebilir. Bu nedenle bebeklerde meydana gelen kuyruk sokumu açıklığının ilerleyen zamanlarda bebeğe verebilecek rahatsızlıkların artacağı ve tedavisinin de güçleşeceği bilinerek fark edildiği andan itibaren sağlıklı bir bebek yetiştirmek için hemen doktor kontrolü altında gereken müdahalenin yapılması gerekir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...