Bebeklerde Otizm Rahatsızlığı

Bebeklerde Otizm Rahatsızlığı

Bebeklerde otizm, sinir ve beyin sisteminin farklı bir yapıya sahip olması ve bu sistemin farklı işleyişinden kaynaklanan ömür boyu devam eden bir gelişim bozukluğudur. Bebeğin yada çocuğun çevresindeki insanlarla iletişimini engelleyen ve bebeğin kendi iç dünyası ile yalnız kalmaya maruz bırakan bir hastalıktır. Bu rahatsızlık genellikle bebeklerde 3 yaşından önce meydana gelmektedir. Çocukların sosyal iletişimini, etkileşimini ve davranışlarını olumsuz yönde etkilemektedir.

 

 

Bebeklerin genel olarak bir gelişim süreci bulunmaktadır. Fakat otizm rahatsızlığı olan bebekler bu gelişim süreci ile ilerleyemezler. Aslında bebeklerde otizm rahatsızlığı olup olmadığını anlayabilmek için herhangi bir tıbbi teste ihtiyaç yoktur. Bebeklerde görülebilen bazı gelişimsel bozukluklar ile de teşhis edilebilir. Ebeveynler bebeklerini kendi yaş grubu ile aynı olan bebekler ile değerlendirdiğinde otizm rahatsızlığından şüphe edebilecek belirtilere erişebilirler.

 

Bebeklerde Otizm Belirtileri

 

√ Bebeklerin başkalarıyla göz teması kurmaması

√ Bebelerin anormal şekilde sallanması veya çırpınma gibi hareketler yapması

√ Gözlerini bir yere sabitleyip o şekilde kalması

√ Yaşına uygun oyuncakları oynamayı bilmemesi

√ Bebeğinize seslendiğinizde sizi duymuyor gibi görünmesi

√ İsmini söylediğinizde bakmaması

√ Çevresindeki eşyaları sıraya dizmek veya döndürmek gibi garip hareketler yapması

√ Yaşıtları ile birlikte oyun oynayıp, vakit geçirmemesi

√ Çok hareketli olması ve kendi bildiğinden başkasını yapmaması

√ İstediği şeyleri parmağı ile işaret edip göstermemesi

√ Konuşabildiği bazı kelimeleri tekrarlayıp durması ve alakasız yerlerde alakasız kelimeler söylemesi

√ Konuşma geriliği olması

Günlük hayatındaki düzen değişikliklerine tepkisinin aşırı olması gibi belirtiler varsa uzmanlar tarafından mutlaka otizm değerlendirmesi yapılması gerekmektedir.

 

Otizm Rahatsızlığında Erken Teşhis ve Önemi

Bebeklerin ilk 5 yılı beyin gelişiminin en hızlı ve etkili olduğu dönemdir. Beyin gelişiminin doğru şekilde ilerlemesi bebeğin öğrenme yeteneğinin de sağlıklı gelişmesine etki etmektedir. Otistik bebeklerde ise beyin ve sinir uçları arasındaki bağlantısı az ve bozuk yapıda olduğu için, erken dönemde beyin ve sinir sisteminin düzene girebilmesi için bebeklerin veya çocukların sürekli ve düzenli olarak uyarılması gerekmektedir. 

Otizmin ömür boyu süren bir rahatsızlık olması ve iyileşmesi % 100 olarak mümkün değildir. Fakat erken dönemde yoğun eğitim alan çocuklarda olumlu yönde gözle görülebilecek düzeyde % 70 oranında bir iyileşme söz konusudur. Bebeklerin ve çocukların bireysel özellikleri, zihinsel becerileri, beraber oldukları aile ve sosyal çevresinin etkisi de bu eğitim süreci için çok önemlidir. Otizm rahatsızlığında erken teşhis ve eğitimin önemi bebek sağlığı ve beyin gelişimi açısından büyük önem taşımaktadır.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...