Bebeklerde Parmak Emme Alışkanlığı

Bebeklerde Parmak Emme Alışkanlığı

Bebeklerde parmak emme alışkanlığı, anne karnında keşfedip geliştirdiği, dünyaya geldikten sonra da fizyolojik gereksinimleri için devam ettirdiği bir reflekstir. Bebeklerin beslenme isteği dışında her ağladıklarında, acıktıklarında ve uykusu geldiklerinde emzirilmesi, anne ile bebeğin arasındaki bağın güçlenmesini sağlamaktadır.

 

 

Çocukluk döneminde ise parmak emme alışkanlığı uykusu geldiklerinde ve çocukların herhangi bir sorunla karşılaştığında refleks olarak parmak emme hareketini yapmaktadırlar. Çocuklar sorunlarını sözlü olarak rahatlıkla dile getirmekten çekinmektedirler. Parmak emme refleksi bebeklerin ve çocukların gelişim dönemine ait bir kavram değildir. Parmak emme problemi genellikle çocukların ailesinde, arkadaş ortamında veya diğer çevresinde içinde bulunarak yaşadığı huzursuzluğun, şiddet ve baskıcı bir ortamda bulunmasının göstergesidir. Bebeklerde ve çocuklarda parmak emme davranışı 5 yaş ve üzeri yaşlarda halen devam ediyorsa bu çocuktaki reflekslikten çıkmış tamamen alışkanlığa dönüşmüştür. Parmak emme alışkanlığı bebeklerin ve çocukların parmak yapısını, diş yapısını bozmaktadır. Ayrıca  bu alışkanlığından dolayı çevresindeki arkadaşlarının alay etmesi de çocuğun psikolojik bozukluklarına neden olabilmektedir.

Bebekler sadece her ağladığında ve her uyutulacağında değil de sürekli her acıktığında gecikmeden emzirilmesi gerekmektedir.  Sadece ağladığında ve uyku zamanında emzirilen bebekler acıktıklarında çareyi parmak emme refleksine odaklayabilirler. Bu şekilde emzirilen bebekler genellikle parmak emme alışkanlığına maruz kalmaktadırlar.

 

Bebeklerin Parmak Emme Refleksinin Alışkanlığa Dönüşmemesi İçin Ebeveynlere Düşen Görevler Nelerdir?

 

√ Ebeveynler bebekler ve çocuklar üzerinde baskıcı ve tutucu davranmamalıdır.

√ Bebeklerle ve çocuklarla bol bol keyifli ve güzel anılar kalacak zaman geçirmelidirler.

√ Bebekler acıktıklarında hemen emzirilmelidir. Geciktirip de parmak emmesine fırsat bırakılmamalıdır.

√ Çocuklara rencide edici sözler sarf edilmemelidir.

√ Bebeğinizi ve çocuğunuzu parmak emerken gördüğünüzde dikkatini çekecek başka bir aktivite bulup dikkati dağıtılmalıdır.

√ Çocukları duygusal yönden iyi anlamalı ve ona uygun yaklaşım gösterilmelidir.

√ Ebeveynlerin bütün gayretlerine rağmen halen bu alışkanlıktan vazgeçiremediyseniz mutlaka bir uzmandan çocuğun parmak emmesi nasıl bıraktırılır konusunda yardım almanız gerekmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...