Bebeklerde Reflü Rahatsızlığı

Bebeklerde Reflü Rahatsızlığı

Halk arasında mide yanması ve yetişkin rahatsızlığı olarak tanımlanan reflü aslında bebeklerde de yaygın olarak görülmektedir. Eğer bebeğiniz fazlaca kusuyor ya da öksürüyorsa reflü habercisi olabilir. Genelde bebekler bir yaşına geldiğinde bu rahatsızlık geçebiliyor. Bunun için alınabilecek birkaç basit önlem olarak bebeğinizin kafasını dik yatırın, anne sütüyle az az ve sık besleyin, biberon kullanımına son verip kaşıkla devam etmeniz de büyük fayda sağlayacaktır.

 

 

Reflü Nedir?

 

Bebeklerde reflü mide yanması ve mide reflüsü olarak bilinen hastalık geri kaçış olarak ta bilinmektedir. Mide içeriğindeki salgılar, mide asitleri ve yediklerimizin hazmını yapan pepsin maddesinin yemek borusuna geri kaçmasıdır. Normalde yediğimiz gıdaların yemek borusundan mideye geçmesinden sonra pepsin maddesinin yardımıyla hazım başlar. Fakat yediğimiz gıdalar mideye geçtikten sonra tekrar yemek borusuna geliyorsa reflü rahatsızlığınız var demektir.

 

Bebeklerdeki reflü belirtileri nelerdir?

 

√ Bebeğinizin sesi kısık çıkıyorsa,

√ Aşırı kusma

√ Öksürük

√ Hırıltı

√ Aşırı salya akması

√ Sık gaz çıkarma

√ Uyku bozukluğu

√ Sık yaşanan akciğer enfeksiyonları

√ İştahsızlık

√ Karın ağrısı ve gaz sancısı nedeniyle aşırı ağlama

 

Reflü İçin Hekime Başvurulmalı Mı?

 

Bebeklerde fazlaca karşılaşılan reflü , fizyolojik olarak tanımlanır ve hastalık olarak düşünülmez. Bu bebeklerin gelişiminde ve kilo almalarında bir problem yaratmaz. Bebekle sadece sıkça kusarlar. Reflü bebeğin yürümeye başlamasıyla, dik oturmasıyla ve katı gıdalar tüketmeye başlamasıyla belirtileri yavaş yavaş azalır ve reflü geçebilir. Bu gelişimi gösteren bebeklerde tedaviye gerek kalmadan, yaklaşık bir yaşında reflüyü yenebilir. Bu süreç zarfında ebeveynlerin sabırlı olması gerekmektedir. Aksi taktirde bebeğinizin kusma miktarı fazlalaşıyor ve öksürük artıyorsa, bebeğiniz kilo alamıyorsa ve solunum şikayetleri yaşıyorsa mutlaka bir hekime başvurup gerekli tedaviye başlamanız gerekmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...