Bebeklerde Sinirlilik Halleri

Bebeklerde Sinirlilik Halleri

Bebeklerinin sinirlenmesi, anneler için son derece zor bir durumdur. Bir tarafta aniden neye sinirlendiği bilinmeyen bir bebek bir tarafta ise ne yapacağını nasıl davranacağını bilmeyen anne… Genel olarak bebekler sinirlendiğinde annelerin ilk aklına gelen durumlar bebeğinin acıkmış olması, bezini kirletmiş olması ve uyku saatinin gelmesidir. Eğer bebeğinizin 1 yaşından küçükse sinirlenmesinin başka bir sebebi de gaz sancısı çekmesi olabilir. Fakat bebeğinizin sinirlenmesi aklınıza gelmeyen başka sebepleri de içermektedir.

 

 

Bebeğinizin sinirlendiğinde ilk yapmanız gereken onu sakinleştirmeye çalışmak ve susturmaktır. Bir taraftan da neden sinirlendiğini anlamaya çalışmak olmalıdır. Dünyaya yeni gelmiş bir bebek her şeye yabancıdır. Bebekler için önemli olan duygular, hisler bile ona yabancı gelmektedir. Yabancı oldukları bir ortama alışma çabasına giren bebekler zaman zaman yada sürekli ağlayabilirler.

 

Bebeklerin Sinirlendiği Durumlar

 

√ Bebeğinize istemediği halde yemek yemeye zorlamak

√ Henüz tanıyamadığı ve alışamadığı insanların kucağında olmak

√ Bebeğinizin başarısızlık duygusuyla tanışması

√ Bebeğinizin hareket özgürlüğünün kısıtlanması

√ Bebeğiniz bulunduğu ortamdan sıkılıp, oyuncak oynama isteğinin gelmesi

√ Bebeğinizin kendini ifade edememesi

√ Bebeğinizin yorgun olması

√ Bebeğinizin ilgi beklemesi

√ Uykusunun gelmesi

√ Fiziksel olarak bir rahatsızlık yaşaması

 

 

Bebekleri Yemek Yemeye Zorlama

Anneler, bebeklerinin doyduğunu kabullenmeyip sürekli yemek veya mama yedirme çabasında oldukları doğrudur. Ancak bebeğinizin karnı tok olduğu halde onu yedirmeye zorlamanız sinirlenmesine neden olacaktır. Bu durumda yapmanız gereken ebeveynlerin ısrarcı olmamasıdır. Bebeğinizin aç olduğunu düşünüyorsanız sakinleşmesini bekleyip, bir süre sonra tekrar doyurabilirsiniz. 

 

Başarısızlık Duygusuyla Tanışmak

Bebeklerin hareket özgürlüğü arttıkça daha fazla yürümek ve oynamak isteyecektir. Fakat ilk yürümeye çalıştığı zamanlarda dengesini koruyamaması düşmesine sebep olabilir ve bu da bebeğinizi sinirlendirebilir.

 

Bebeğin Kendini İfade Edememesi

Bebeğiniz yeni yeni kelimeleri çıkarmaya başladığında sürekli konuşmak veya bir şeyler istemeye çalışacaktır. Fakat henüz istediklerini tam olarak anlatamaz ve bu da bebeğiniz sinirlenmesine neden olur.

 

Bebekler İlgi İster

Bebeğiniz artık sizi tanıyor ve sizin kucağınızda başka bir bebek gördüğünde kıskançlık duygusu öne çıkabilir ve kendisine ilgi bekler. Sizin başka şeylerle ilgilendiğinizi gören bebeğiniz dikkat çekmek için kendini ağlamaya bırakabilir.

 

Bebeklerde Uyku Hali

Bebeklerin doğdukları andan itibaren uykusunun düzene girmesi zaman alabilir. Bazen hiç beklemediğiniz bir anda uyumak isteyebilir ve bu halini size ağlayarak yansıtır. Yani bebeklerde uyku hali sinirlenmesine neden olur. Yazımızla ilişkili uyku eğitimi için annelere pratik bilgiler sayfamızdan da faydalanabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...