Bebeklerde Soğuk Havale Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde Soğuk Havale Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

Soğuk havale ateşin yükselmesi gibi durumların görülmediği havale şeklidir. Havale ateşin aşırı yükselmesi sonucu oluşuyor, ateşin yükseldiğini fark edebildiğimiz için de erken müdahale etme imkanımız oluyor. Fakat soğuk havale de ateşli havaleye benzer ateş yükselmesi gibi belirti olmadığı için erken müdahale şansımızda oldukça azalıyor, buda bebeklerde fiziksel yada zihinsel anlamda bazı hasarlar bırakmasına neden olabiliyor.

 

Soğuk Havaleyi Nasıl Anlayabiliriz?

Soğuk havale rahatsızlığının belirtileri genelde nöbetten hemen sonra bebeğinizin fiziksel hareketleri ile anlaşılabiliyor. Soğuk havale nöbet geçirme anında anlaşılması genellikle kolay olmamaktadır. Bu yüzden rahatsızlığı veya risk durumunda olan çocukların sıkça kontrol edilmesi çok önemlidir. Genellikle 6 ay 5 yaş gurubu arasında olan bebeklerde meydana gelebilen havale, önceden fark edilmesi  mümkün olmayan bir rahatsızlık olsa da, genetik olarak yatkınlığı olduğu düşünülen bebekler için  tedbir alınması, bu nöbetlerin daha kolay atlatılmasına yardımcı olacaktır. Aile bireylerinde veya ebeveynlerde ateşli havale geçirmiş olan bireyler olmuş ise bebekte de havale geçirme riski artmaktadır.

Soğuk Havale Teşhisi Nasıl Konulur?

Soğuk havalede kesin teşhisin konulabilmesi için beyindeki elektrik hareketlerinin incelenmesi gerekiyor. EKG yani bebeğin beyin elektrosu çekilmeden kesin teşhis konulması imkansızdır. Soğuk havale sonrasında bebeklerde bazı anormal davranışlarda ortaya çıkabiliyor.

Gözlerden kayma olması

Ağızdan köpük gelmesi

⇒ Vücutta istem dışı kasılma yada gevşeme hareketleri

Eğer bebeğinizde bu belirtilerden biri yada birkaçı meydana gelirse hiç vakit kaybetmeden doktora götürmelisiniz.

Soğuk Havalenin Bilinmesi Gereken Yönleri

Soğuk havale geçirmiş olan yada soğuk havale geçirme riski olan bebeklerde ailelerin bazı önlemler alması gerekmektedir;

⇒ Bebeğinizin hareketlerini gözlemleyin.

⇒ Bebeğinizin gelişim süreci göz önüne alınarak havale sırasında ne yapılması gerektiği hakkında bilgi edinin. Havale nöbeti anında kesinlikle panik yapmamaya dikkat edin.

⇒ Bebeğinizde havaleyi tetiklemeye neden olabilecek durumlara karşı önlem alınız ve kontrollerini asla aksatmayınız.

Soğuk havale, ateşli havaleye göre daha zor fark edilebildiği için önlem alınması da mümkün olmayabiliyor. Risk altında olan yada yatkın olduğu düşünülen bebeklerde çok dikkat edilmesi gereken bir rahatsızlıktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...