Bebeklerde Su Tüketimi Ne Kadar Olmalı

Bebeklerde Su Tüketimi Ne Kadar Olmalı

Bebeklere su ek gıdaya geçildiğinde verilmesi gerekiyor. Anne sütü alırken özellikle ilk aylık dönemde su verilmemelidir.

Bebeklerde su tüketimi ne kadar olmalı sorusuna gelince;

Bebeklere su ilk altı aylık dönemden sonra ek gıda ile birlikte verilmeye başlanır. Yeni başlandığında günde 300-400 ml, 1 yaşına geldikten sonra günde 700-800 ml miktarında su verilmelidir. Bir bardak suyun yaklaşık 250 ml olduğunu düşünürsek 6 ile 9 aylık bebeklere günde 1-2 bardak, 1 yaşından itibaren günde 3-4  badak su verilebilir.

Yeni doğan bebeklerin bir yaşına kadar alacağı su miktarına özen gösterilmelidir. İlk aylık dönemde su ihtiyacını anne sütünden karşılamaktadır. Fakat altıncı aydan sonra yeteri miktarda düzenli olarak su verilmelidir. Bu süreçte bebeğin su tüketimi çok önemlidir.

Ayrıca bebeğinizde ishal, kusma, üst solunum yolu enfeksiyonu ve fazla mama tüketimi gibi durumlar olursa su tüketimin doktor kontrolü dahilinde olması önerilmektedir.

Bebeğin Suya İhtiyacı Olduğunu Nasıl Anlarız?

Bebeklerde ve çocuklarda ishal, kusma ve fazla mama tüketimi gibi durumlarda sıvı ihtiyacı artacaktır. Fakat bebeğiniz size susuz olduğunu hissettiremeyebilir, çocuk susuz iken su yerine mama verilirse su ihtiyacı daha da artacaktır. Bu yüzden ek besine geçildikten sonra her öğünün ardından veya bir şeyler yedirdikten sonra ortalama 50-60 ml arasında su verilmelidir. Yukarıda belirttiğimiz rahatsızlıkların görülmesi halinde ise bol su verilerek sıvı kaybının yerini doldurulması sağlanmalıdır. Bu süreçte doktor kontrolünde olması daha uygun olacaktır.

Bebekler Susuz Kalması Halinde Hastalanır Mı?

Bebeklerin susuz bırakılmaması çok önemlidir. Susuz kalmaları halinde böbreklerinin yükü arttığı için yani süzme görevini yaparken zorlandığı için böbrek yetmezliği rahatsızlığı gelişebiliyor. Ayrıca bıngıldak çökmesi ve hatta Allah muhafaza ölüme bile neden olduğu belirtilmektedir.

İlk altı aylık dönemde yeterli şekilde emzirilmesi su ihtiyacını karşılamaktadır fakat altıncı ayından sonra ek gıdalarla birlikte suyunda verilmesi büyük önem taşımaktadır.

Çocuklar su dışında başka sıvılarda tüketebilir meyve suyu ve sebze yemekleri de su ihtiyacına destek olur ama yine bunları tükettiğinde de hemen arkasından su verilmesi gerekir. Yemeklerin hemen ardından su verilmesi çocuğun hem diş hemde ağız temizliğinde önemli faktördür.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...