Bebeklerde Tuvalet Eğitimi

Bebeklerde Tuvalet Eğitimi

Bebeklerde Tuvalet Eğitimi

Tuvalet alışkanlığı bebek gelişimi için önemlidir. Bu konu direkt bebeğin bedensel, duygusal ve zihinsel gelişimiyle alakalıdır. Bu durumlardan olumsuz etkilememek için listede verdiğimiz maddeleri uygulamanız gerekmektedir.

– Bebeğinizin verdiği işaretleri dikkate almanız ve anlam çıkarmanız gerekmektedir. (Lazımlık ve bez istemesi gibi)
– Bezin ıslanma süresinin 2 ile 3 saat arasında olması, kas kontrolünün geliştiğini ifade etmektedir.
– Çocuğun psikoljisini etkileyecek nedenler var ise, tuvalet eğitimi bekletilmelidir. Stres, ölüm, yeni kardeş, taşınma gibi durumlar bu nedenler arasında yer almaktadır.
Tuvalet eğitimi sürekli aynı kişi tarafından verilmelidir.
– Tuvalet eğitimini veren kişi aceleci ve zorlayıcı olmamalıdır.
– Çocuğunuza büyüdüğünü ve başarabileceğini entegre etmeniz gerekmektedir. Bunları ise, sözlerinizle yapabilirsiniz.
– Bu dönemde rahat ve kolay çıkarılabilecek kıyafetler giydirilmelidir.
– Tuvalet eğitimi için hazırlanan alıştırma külotları tercih edilmelidir.
– Bebek tuvaletini kaçırdığında kesinlikle sert bir şekilde uyarılmamalıdır. Bu durumda baskıya sebep verecektir ve tuvalet eğitimini veren kişiden uzaklaşacaktır.
– Çocuk tam altına yapacak gibi olduğunda aceleci davranılmamalıdır. Sakin olmanız, bebeğin bu duruma daha kolay alışmasına neden olacaktır.
Tuvalet eğitimi sırasında beslenme düzenine dikkat edilmelidir. Bebek veya çocuk, gece uyumadan önce çok fazla sıvı tüketmemelidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...