Bebeklerde Uçuk Virüsüne Dikkat!!!

Bebeklerde Uçuk Virüsüne Dikkat!!!

Bebeklerde uçuk, genellikle dudak kısmında oluşan, herpes virüsü adı verilen kırmızı, acılı ve kaşıntılı kabarcıklara denir. Bu virüslerin en önemli noktası vücutta oluştuktan sonra kolay kolay geçmeyen ve uzun süre kalmasıdır. Uçuğa neden olan herpes virüsü yorgunluk, yüksek ateş, enfeksiyonlu hastalık, vücudun uzun süre güneşe maruz kalması durumları bebeğin bağışıklık sistemini zayıflatır ve bu durum virüslerin harekete geçmesine neden olur. Özellikle yeni doğan bebeklerde uçuk virüsünün meydana gelmesi bebeklerde halsizlik, yüksek ateş ve ölüme neden olacak kadar ciddi problemlere yol açabilir. Bu nedenle bebeklerde uçuk çıktığında ve bu belirtiler görüldüğünde mutlaka doktora götürmeniz gerekmektedir.

 

 

Bebeklerde Uçuk Çıkmasının Nedenleri

Bebeklerde uçuk çıkmasının en önemli nedeni uçuk virüsü taşıyan bir kişinin bebeği öpmesidir. Bebekleri severken bir taraftan da onlara istem dışı hastalık bulaşmasına neden olabiliyoruz. Virüs taşıyan bir kişinin salgılarının bebeğe geçmesi sonucu uçuk virüsü kişiden bebeğe geçer. Bu nedenle bebekleri özellikle dudak bölgesinden öpmek bebekler için sakıncalı bir durumdur. Yeni doğan bebekleri ilk aylarda öperek sevmekten kaçının ve öpmek isteyenleri de uyarmanızda fayda vardır.

Bebeklerde uçuk çıkmasının bir diğer nedeni ise annede genital uçuk virüsünün olmasıdır. Genital virüsü olan annenin doğum esnasında bu virüsün bebeğe geçmesidir. Daha önce genital virüs geçirmişseniz veya şuanda bu virüs varsa mutlaka doktorunuza danışın. Çünkü doğuma yakın bir zamanda bu virüse maruz kaldıysanız doğumunuz normal olmayıp, sezeryan olma ihtimali yüksektir.

Uçuğa neden olan herpes virüsü emzirme yolu ile bebeğe geçmez.

 

Uçuk Virüsünün Bebeğe Geçmesi Nasıl Önlenir?

 

√ Özellikle yeni doğan bebekleri bu virüsten korumak için virüs taşıyıcısı olan kişilerin bebeğinizi öpmesine müsade etmeyiniz.

√ Bebeğinizi güneşten koruyunuz. Bebeklerin güneşe fazla maruz kalması bu virüsü kapmasına ve uçuk çıkmasına neden olur.

√ Bebeğinizi güneşe çıkarmadan önce dudak bölgesine nemlendirici kremler veya vücudun açık kalan kısımlarına güneş kremleri sürebilirsiniz.

√ Eğer ki uçuk çıkaran sizseniz bebeğinizin sağlığı için onları uçuğunuz geçene dek öpmeyiniz.

√ Bebeğinizin beslenmesine, vitamin takviyelerine özen gösteriniz. Bağışıklık sistemi zayıf olan bebeklerinizin beslenmesine ve vitamin takviyelerine dikkat ederek güçlendirebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...