Bebeklerde Uyku Bozukluklarına Önlem

Bebeklerde Uyku Bozukluklarına Önlem

Bebeklerde uyku ihtiyacı bebeğe göre farklılık göstermektedir. Normal şartlarda zamanında doğan bir bebek günün yaklaşık 16-19 saatini uykuda geçirir. Yeni doğan bebekler, 3-4 saat aralıklarla uyanırlar. Uyanma sebepleri arasında bebeğin karnının acıkması en ön plandadır. Bebeklerin uyku düzeninde yaklaşık 16. haftadan sonra yavaş yavaş değişiklikler başlar. Bebeklerde uyku bozukluğu problemi de görülebilir. Bu problemi düzene koymak için önce uyku bozukluğu probleminin doğruluğunun tespit edilmesi gerekmektedir.

 

 

Çocukların gece uykusunun sürekliliği 8-9 saate kadar uzayabilir. Bebekler 3.aylıkken uykularını daha düzenli bir duruma getiren melatonin hormonu harekete geçmektedir. Ayrıca her geçen gün gündüz ve gece uykularına bebek alışmaya başlar. Bir yaşını geçen bir çocuk yaklaşık gece uykusu 10-11 saat, gündüzleri ise 2-2,5 saatte uyuması gerekmektedir. Yaklaşık 3 yaşlarında sabah uykuları biter öğle uykuları yaklaşık 4.5-5 yaşına kadar devam etmektedir.

 

Bebeklerde Uyku Düzeni Nasıl Olmalı?

Anneler bebekleri uyumadığı ve çok zor uyuduğu zamanlarda sallayarak uyutmayı tercih ederler. Kucağına alıp gezinerek veya arabaya koyarak biraz gezdirerek uyutmaya çalışırlar. Bebeklerde uyku düzeni oluşturmak ilerleyen zamanlarda çocukluk dönemini de etkileme hususunda önemli rol oynamaktadır. Kendini kaybedecek kadar ağlayan, uyumamak için direnen bebeği odaya kapatarak yalnız bırakmak veya ağlasa da uyuyacak nasıl olsa der gibi umursamadan sallamaya devam etmek ne kadar yanlışsa, hızlı sallamak ve sallayarak uykuya alıştırmak da aynı oranda yanlıştır. Bebek düzenli uyku uyumaya alışır ise süreç o şekilde devam edecektir. Bu nedenle uyku düzenini ailelerin iyi ayarlaması gerekmektedir. Bebeğin karnının tok, altının temiz olması, ilave bir fiziksel rahatsızlığı yok ise bebeğin iyi bir uyku deneyimi için önemlidir.

 

 

Bebekleri Düzenli Uykuya Alıştırma Yöntemleri

Anne-bebek bağının güçlü olmasından kaynaklı bebeğin yanında durmak, hafif hafif pışpışlamak veya ninni söyleyerek  bebeği uyutmak en güzel uyutma yöntemidir. Bebeğin uyku saatlerinde aşırı bir şekilde sallanması bebeği rahatsız edici bir yöntemdir. Ayrıca çok sallanan bebeklerde beyin zedelenmeleri de görülebilmektedir. Bebekleri sallayarak uyutmak iyi bir yöntem değildir.  Bebeğinizi kundağına sarmak, uykuya geçmesi için yeterince güvenli hissetmesine yardımcı olabilir.

 

 

Kundak yapmak ilerleyen zamanlarda kalça problemlerine sebep olabildiğinden tavsiye edilen bir yöntem değildir. Bebeğinizi aynı odada uyutmak iyi gelebilir. Bu tercih meselesidir. Fakat sizinle aynı yatakta uyuması iyi bir alışkanlık değildir. Bebeğiniz emzik emiyorsa uyku zamanında emzik vermeniz bebeğinizin çabuk uyumasına neden olabilir. Emzik konusunda ise emziğin ani bebek ölümlerini engellemeye yardımcı olduğu da tespit edilmiştir. Bebeklerde uyku düzenini sağlamak için akşam banyo yaptırmak, banyodan sonra bebeğe uygulanan masaj iyi bir uykuya neden olabilmektedir. Aynı durumda çocuklar için de dişleri fırçalamak, pijamaları giymek ve süt içmek uykuya hazırlığın bir parçası olarak yer almaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...