Bebeklerde Uyku Problemi ve Uyku Eğitimi

Bebeklerde Uyku Problemi ve Uyku Eğitimi

Bebeklerde Uyku Problemi ve Uyku Eğitimi

Her bebeğin ihtiyaç duyduğu uyku süresi farklı olabilmektedir. Ebeveynler, bebek doğduktan sonra uyku düzenini sağlamalı ve bunu alışkanlık haline getirmelidir.

Bebeklerde Uykunun Önemi

Bebeğin gelişimi için en önemli şeylerden biri uykudur. Kalitesiz ve az uyku, bebeğin halsiz hissetmesini ve bir şeyi öğrenmesini etkileyecektir. Uykusuzluk birçok şeye sebep olabilir. Bunlar; dikkatsizlik, çabuk öfkelenme, metabolic sistem bozuklukları, hiperaktive gibi sebeplerdir.

Uyku hormonuna melatonin denilmektedir ve uykulu hissetmemizi sağlamaktadır. Çok ışık olan ortamlarda melatonin salgılanmaz, karanlık bir yerdeyseniz fazlasıyla melatonin sağlanacaktır ve uykunuz gelecektir. Akşam saatlerinde fazla ışık gören bebekler, bu durumdan olumsuz etkilenecektir. Kaliteli ve düzenli uyku, bebeğin gelişimini olumlu etkilemektedir. Büyüme hormonu, uykunun ilk birkaç saatinde salgılanmaktadır. Bu sebeple düzenli uyku bebekler için aşırı önemlidir.

Bebeğin Kaliteli Uyuması İçin Ne Yapılmalıdır ?

– Mümkün olduğunca karanlık ve sessiz bir ortamda uyutmanız gerekmektedir.
– Gecenin geç saatlerinde bebeğin uykusunu bölmeyin. Altını değiştirmek ve beslemek için sürekli gece vaktinde uykusunu bölerseniz, uyku düzeni bozulacak ve huysuzlanacaktır.
– Bebeğinizin uykusu geldiğinde direkt yatağına götürün. Bu sayede kendi kendine uykuya dalmayı geliştirecektir. Uyuması için sallamayın, bunu sürekli yaparsanız alışacak ve sürekli isteyecektir. Kendi çabasıyla uykuya dalmasına izin verin.
– Emzik kullanarak bebeği uyutmayın. Bu bebeği sallamakla aynı etkiyi yaratacaktır ve bu durumu alışkanlık edinecektir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...