Bebeklerde Uyku Problemi

Bebeklerde Uyku Problemi

Bebeklerin vücutları için ihtiyaç duydukları uyku bebekten bebeğe göre değişkenlik göstermektedir. Bu değişkenlik bebeğin kaç aylık olduğu, kişisel özellikleri ve gelişim faktörleri de etki etmektedir. Yeni doğan bebeklerin uyku düzeni farklılık gösterir. Düzenli bir uykuları olmaz. Bebeklerin uyku düzeni 6 aydan sonra düzene girmeye başlar. Bebekler ilk 6 ay da sürekli olarak 2 saatten fazla uyuduğu görülmez. Ayrıca yeni doğan bebekler günün yaklaşık 19-20  saatini uykuyla geçirebilirler. Bebekler büyüdükçe uyku süreleri kısalır fakat uyku aralarında uyanma problemleri oldukça azalır.

 

 

Uykudan uyanan bebekler annelerini emmek, sarılmak ve anne kokusunu almak isterler. Bunları gerçekleştirdiklerinde anne göğsünde tekrar uykuya dalabilirler. Anne karnında olduğu gibi yeni doğduklarında da oradaki bütünlüğü, sıcaklığı hissederler. Fakat bebeklerin duyu organları gelişim gösterdikçe bebek anne karnında olmadığını hisseder ve anlamaya başlar.

Kimi bebekler uyumak istediklerinde bazı değişiklikler arayabilirler. Bazı bebekler yastık yüzüyle oynayarak uyumak ister, bazıları kulağını oynayarak, bazıları ise parmağını emme gibi farklı hareketlerle uykuya dalarlar.

 

Bebeklerde Uyku Problemi Ne Sıklıkla Görülür?

Bebeklerin ve çocukların %20-%30 unda genel bir uyku problemi görülmektedir. Ailelerin rolü uyku düzeni yönünden çocuğu eğitmek, uyku problemlerinin ilerlemesine engel olmaktır. Bebeklerde görülen uyku problemlerinin nedenleri fiziksel veya duygusal olarak da bilinmektedir. 

Ailelerin bu konudaki tutum ve davranışlarındaki eksiklikler veya durumun üzerine aşırı gidip baskı yapmanın sonucunda bebekler ve çocuklar ciddi olarak uyku problemleri yaşamaktadırlar. Ailenin rahat ve anlayışlı olması, çocuğun temel uyku düzeninin yeniden sağlıklıca aşılanması yönünde anne ve babaların bilinçlendirilmesi gerekmektedir.

 

 

Bebeklerde Uyku Problemleri Nedenleri

Bebeklerde uyku problemi sıkça görülen bir sorundur. Gastroözofageal reflü, kulak ve boğaz enfeksiyonu, idrar yolu enfeksiyonu ve diş çıkarma döneminde oluşan huzursuzluklar bebeklerde uyku problemlerine yol açmaktadır. Bu durum uzman doktorlar tarafından takip edilip değerlendirilmesi gerekmektedir. Tıbbi nedenler araştırılıp bittikten sonra, asıl nedenler de araştırılıp gereken tedbirler alınmalıdır. Bebeklerin genelinin gece sık uyanmaları uyku probleminden kaynaklanıyor olmasıdır.

Bebekler sallanarak uyutulduğunda veya gerekli ana ihtiyaçları giderilip uyutulduktan sonra gece uyanıyorsa aynı ihtiyaçları tekrarlatmak isteyebilir. Bu ihtiyaçları karşılanmadığında uykusundan tamamen uyanıp huzursuz bir hale gelebilir.

 

Anne ve babasını gün içinde istediği kadar göremeyen bebekler ve çocuklar ayrılık anksiyetesi sebebiyle uyku problemiyle karşılaşabilirler. Aile içi şiddet, sıkıntı, stres, depresyon ve benzeri ruhsal problemler de bebeklerin ve çocukların sık sık uyanmasına neden olmaktadır. 

Konumuzla ilişkili olan bebekler için ideal uyku ortamı nasıl olmalıdır yazımız hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...