Bebeklerde ve Çocuklarda Böbrek Taşı Rahatsızlığı

Bebeklerde ve Çocuklarda Böbrek Taşı Rahatsızlığı

Bebeklerde ve çocuklarda yaş aralığı ne olursa olsun herkes için önemli olan bir hayati organımız böbreklerdir. Omurgaların iki yan tarafında bulunurlar. Böbrekler vücudumuzdaki süzgeç görevini yapmaktadırlar. Vücudumuzdaki bütün zararlı maddeler böbrekler vasıtasıyla süzülüp, idrar yoluyla dışarı atılmaktadır. Vücudumuz için gerekli ve yararlı olan minerallerin ise dengesini sağlamakla görevlidir. Herhangi bir nedenden dolayı bozulan böbrekler vücuttaki organların sağlıklı çalışıp çalışmamasını etkilemektedir. Böbrek taşından dolayı oluşan aşırı ağrılar bebeklerde ve çocuklarda günlük yaşantılarını olumsuz yönde etkilemektedirler. Böbrek taşı rahatsızlığı kız çocuklarına nazaran erkek çocuklarda daha fazla meydana gelmektedir.

 

 

Bebeklerde ve Çocuklarda Böbrek Taşı Neden Olur?

Bebeklerin ve çocukların böbreklerinde taş oluşmasının nedenleri beslenme bozukluğu ve ürolojik hastalıklardır.

Ürolojik Nedenler

√ Böbrek çıkışı darlığı olarak bilinen UP darlık

√ Çocuklar idrarını yaparken idrarın mesaneden böbreğe geri kaçması problemi olarak adlandırılan böbrek reflüsü rahatsızlığı

√ Bebeklerin ve çocukların vücutlarında meydana gelen çeşitli enfeksiyonlar

√ Bebeklerin ve çocukların genetik yapısından kaynaklanan ve doğuştan gelen at nalı böbrek hastalığı gibi böbrek yapısını bozan nedenlerden dolayı oluşmaktadır.

Beslenme Bozukluğuna Bağlı Nedenler

√ Bebeklerde ve çocuklarda tek çeşit besleme alışkanlığı

√ Çeşitli beslenme yetersizlikleri

Çocuklara kızartma ağırlıklı beslenme alışkanlığı

√ Hazır gıdaların fazla tüketilmesi

√ Tuz tüketimin fazla olması

Su tüketimin az olması 

 

Bebeklerde ve Çocuklarda Böbrek Taşı Belirtileri

Bebeklerde ve çocuklarda meydana gelen idrar yolu enfeksiyonu renal kolik, göğüs ve bağırsak hastalıkları enfeksiyonu, idrarda kanama gibi hastalıklar sonrasında böbrekte taş olduğuna işaret etmektedir.

6-7 yaşında ve daha büyük çocuklarda böbrek taşı belirtilerinin en önemli belirtisi göğüs ağrısıdır. Diğer belirtileri ise yanlarda ve bel bölgesinde ağrılar, kasık bölgesinde ağrı ve kramplar, idrarda kan, idrar yaparken yanma ve acı hissi olmasıdır. Bebeklerde ise sürekli ve şiddetli ağlama nöbetleri, huzursuzluk ve idrar yolu enfeksiyonu böbrek taşının en net belirtisidir. 

 

Bebeklerde ve Çocuklarda Böbrek Taşı Tedavisi

Bebeklerde ve çocuklarda meydana gelen böbrek taşı tedavisinde taşın boyutu, cinsi ve tam olarak böbreğin neresinde bulunduğu yapılması gereken tedavi yöntemi için son derece önemli faktörlerdir.

Böbrek taşının çapı 3-4 mm den küçük olan taşlar için herhangi bir ilaç tedavisi uygulanmadan doktor tarafından verilecek bir diyetle ve su tüketiminin fazla yapılması önerisiyle taşın düşmesine olanak sağlayacaktır. Fakat yapılan tetkikler sonucu taşın düşmesinin mümkün olmadığı netleştirilince, düşmeyen taşlar böbrek ve idrar yollarını tıkamasından dolayı taşın boyutuna göre gerek ses dalgaları ile taş kırma gerekse açık veya kapalı ameliyatlarla, gerekse ilaç tedavisi yöntemleri ile vücuttan taşın atılması sağlanır.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...