Bebeklerde ve Çocuklarda Demir Eksikliği

Bebeklerde ve Çocuklarda Demir Eksikliği

Bebeklerde ve çocuklarda kansızlık ( anemi ), kırmızı kan hücrelerinin sayısı bebeğin yada çocuğun ait olduğu yaşa göre mevcut olan değerlerin altında olması olarak tanımlanır. Ülkemizdeki 0-1 yaş grubu içinde olan çocukların yaklaşık % 50 sinde kansızlık görülmektedir. Kansızlık çocuklarda birçok hastalığın sebebi olmaktadır. Bununla birlikte birçok zararı da görülmektedir.

 

 

Demir Eksikliğinin Neden Olduğu Sorunlar Nelerdir?

Uzun süre demir eksikliğine maruz kalan bebeklerde veya çocuklarda fiziksel ve zihinsel problemlere neden olabilmektedir. Demir eksikliği bulunan çocukların vücudu enfeksiyona karşı dirençsiz olabilmektedir. Demir vitamini vücutta bulunan dokulara oksijen taşınmasına yardımcı olur. Eksikliğinde bu oksijen ihtiyacını karşılayamayacağı için bebekte veya çocukta gelişim geriliğine neden olmaktadır. 

 

Demir Eksikliğinin Nedenleri Nelerdir?

Bebeklerin anne sütü yerine inek sütü ile beslenmeleri demir eksikliğinin en önemli nedenidir. İnek sütü demir vitamini açısından zengin bir vitamin değildir. Bu nedenle inek sütü ile beslenen bebekte sık görülür. Aslında anne sütünün de demir vitamini açısından zengin olduğu söylenemez. Arasındaki fark anne sütündeki demir inek sütündeki demire göre emilimi daha hızlı ve daha kolaydır. Böylece anne sütünde bulunan demir kana daha çabuk karışır ve etki gösterir.

Demir eksikliği, erken doğan prematüre bebeklerde de sıkça görülebilmektedir.

Bebekler anne karnındaki 3. aylarında, doğduktan sonraki ilk 6 ay içinde ihtiyaç duyacakları demir vitaminini depolarlar. 6 aydan sonra ek gıdaya geçtikleri dönemdeki demir vitamini ihtiyaçlarını yedikleri besinlerden almaları gerekecektir. Demir vitamini yönünden zengin olan gıdaları yeterince alamaması sonucu da bebeklerde demir eksikliği görülür.

 

Demir Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

 

√ İştahsızlık

√ Yorgunluk ve halsizlik

√ Toprak ve kağıt yeme isteği

√ Cildinin soluk olması

√ Davranış bozuklukları

√ Tırnakların kırılgan olması ve renk değişikliği

En önemli belirtisi gelişme geriliğidir.

 

Demir Eksikliğinin Tedavisi

Yukarıdaki başlığımızda yer verdiğimiz demir eksikliği belirtileri bebeğinizde mevcutsa öncelikle mutlaka bir doktora başvurmalısınız. Doktorunuz teşhis sonrası demir içeren damla şeklinde ilaçlar verebilir. İlaçları kullanmanıza rağmen vücudun ihtiyacı olan demir vitamini değeri hemen yerine gelmez. Bu nedenle ilaçları aksatmadan kullanmalısınız ve bu ilaçlara takviye olarak bebeğinizi veya çocuğunuzu demir yönünden zengin olan besinlerle beslemelisiniz. Demir eksikliğinin zararı olduğu gibi demir vitamininin fazlalığı da çocuk için zararlıdır. Bu nedenle doktorunuzun verdiği miktarın dışına çıkmayınız.

Demir vitamini yönünden zengin olan besinler; tavuk, balık, yumurta, yeşil yapraklı sebzeler, kırmızı et ve pekmezdir.

C vitamini demirin emilimini fazlalaştırdığı için C vitamini içeren meyve ve sebzelerden de vitamin takviyesi olarak kullanmanız fayda sağlayacaktır.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...